Dila Gökalp Architects - TESKİ Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması

mimarizm.com / 16 Aralık 2015
Dila Gökalp Architects - DGA'nın Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (TESKİ) Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması için hazırladığı öneriyi proje ekibinden dinliyoruz.

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi İl Genel Müdürlüğü yeni hizmet binası; mevcut kent merkezinin doğusunda, henüz yapılaşmamış bir bölgede yer almaktadır. Alanın bu durumu, mevcut kent yapısıyla doğrudan ilişki kurmada bir engel teşkil etse de yeni yapılacak belediye hizmet binasıyla ve diğer kamu yapılarıyla yakın ilişkide olacağından yeni bir kamusal odak oluşturacaktır. TESKİ hizmet binasının bulunduğu proje alanı kavşak noktasında olması da kamusal odak yaratmada ayrı bir potansiyel arz etmektedir. Hizmet binası ve çevresi için hazırlanan öneri, projenin fiziksel, kavramsal ve kültürel konteksti içerisinde yorumlanan bir 'Gridal Arayüz' fikri üzerinden şekillenir. Geçirgenlik, şeffaf iletişim ve etkileşim temalarının mekânsal ve fiziksel yansıması olan bur Gridal Arayüz fikri; kentsel, mimari ve peyzaj kararlarının temelini oluşturur. TESKI hizmetlerinin ana temelini oluşturan su ve ekolojik döngünün kentsel bilinç oluşturmaya yönelik etkisi düşünülerek;
Su = Yaşam = Ekolojik Bilinç fikriyle, Gridal Arayüz ile ekolojik bilinç kurgusu yeşil bahçeler ve su ögeleri ile mekansallaşır. Yapının tasarımı, kütlesel ve işlevsel kompozisyonu olabildiğince rasyonel ele alıp, sonra meydana bakan yüzeyde geçirgen bir arayüz ve kentsel boşluk oluşturarak farklı programlara olanak yaratmak fikri üzerine kurgulandı.TESKİ hizmet binasını bir geleneksel ofis yapısından farklı kılacak unsurlarına ve yeni yüzyılın değişen yerel yönetimlerinin niteliklerine bu arayüz sayesinde meydandan yapıya doğru sızan öngörülmüş ya da öngörülmeyen kullanımlar olacaktır.

Tasarlanan meydan ve yönetim yapısı kent çeperinde oluşturulan bu yeni Tekirdağ merkezindeki yeni belediye hizmet binası ölçeğinde tasarlanan kamusal alanları birbirine bağlarken aynı zamanda kentlileri kendine çağıran yeni bir kent odağı olarak belirginleşir. Bu fiziksel bağın ötesinde yeni hizmet binası ve meydanı kentsel hayat, kentli ve yönetim ile daha yoğun ilişkiler kurmasını sağlayan güçlü bir arayüz olarak kent yaşamına katılır.

Yapı bloku, Gridal Arayüz fikri ışığında, güneydoğu yönünde geriye çekilerek, kavşak ile yeni Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi hizmet binası arasında kentsel kamusal bir aks oluşturulmuştur. Kamusal aks doğrultusunda güneydoğu yönünde gridal sert ve yeşil peyzaj elemanlarıyla kütleye kamusal katılım sağlanmıştır. +124 kotundan yukarı doğru %5 eğim ile yükselen eğilimli bir platform ve peyzaj elemanları ile meydanın kentle ilk temasını kuran arayüzü olarak ele alınmıştır. Bunun yanında +130 kotundaki sosyal merkez girişi ile alt meydan oluşturulurken, +134 Abone Hizmetleri Girişini tarifleyen platform ile ayrı bir üst meydan oluşturulmuştur. Yapının güneydoğu cephesinden +130 kotundan Kapalı Otopark girişi verilmiştir. Aynı sokak cephesinden +134 kotundan üst platformdan Abone Hizmetleri Girişine yönlendirilir ve +138 kotundan ise TESKİ Hizmet Birimleri girişi ile Protokol girişi sağlanır.


DGA - TESKİ Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :