DGA'dan Yeni Bir Endüstriyel Dönüşüm Projesi: The Factory

mimarizm.com / 27 Kasım 2015
Maslak’ta bulunan ve yapımı 1960’lara uzanan tekstil fabrikasının, bir teknoloji ve reklam ajansının kullanımı için dönüştürüldüğü The Factory, nitelikli dönüşüm (adaptive re-use) kapsamında değerlendirilebilecek büyük bir ofis iç mekan tasarımı projesi.

1800 m2’lik bir alana yayılan; büyük bir tek hacim ile asma katlar halinde mekansallaşmış ofis, ilk haliyle içinde büyük tekstil makinalarının olduğu bir fabrika olarak kullanılıyormuş.

Makinaların ve aletlerin çıkarılmasıyla boşaltılan fabrika yapısının üretim merkezi olması özelliğini kaybetmeden yeni fonksiyonunu düşünmek isteyen mimarlık ofisi, var olan altyapı, zemin döşeme ve eski fabrika halini hatırlatacak detayları koruyup yeni detaylar ile harmanlayarak tasarımı kurgulamış. 

Ham endüstriyel malzemelerin kullanılması ile iç mekan bölücüleri, kapılar, mobilya detayları oluşturulmuş. Ofisin içine eski fonksiyonundan farklı olarak; spor salonu, duş ve soyunma odaları, müzik stüdyosu, oyun odası, kuaför salonu, yemekhane, toplantı odaları, açık ofis gibi mahaller eklenmiş.

 

Ofisin diğer çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :