Sultaniye Kaplıca Havuzları Jeodezik Kubbe Tasarımı

mimarizm.com / 13 Ağustos 2018
Sultaniye Kaplıcaları için 1940’larda inşa edilen betonarme yapıların yerine, Çiğdem Yaşar, Murat Yaşar ve Cumhur Osman Alyanak tarafından tasarlanan yeni kaplıca havuzları, modüler jeodezik kubbe mimarisi ile hayata geçirilmiş.

Köyceğiz gölü kıyısındaki Sultaniye Kaplıcaları, tarihi yapıların da yer aldığı çok eski bir termal tesistir. 1940’lı yıllarda kapalı havuz olarak termal pınarlar üzerine inşa edilen betonarme yapılar 2015’e kadar ayakta kalabilmiştir.

2015 yılında tehlike arz ettiği için yıkılan havuz binalarının yerine, kalıcı olmayan nitelikte, temelsiz bir yapı inşa etme ihtiyacı doğmuştur. Koruma Kurulunun da onayını alan söz konusu prefabrik yapılar, modüler jeodezik kubbe mimarisi ile tasarlanmıştır.

15 metre çapındaki ikiz kubbelerin iç yüzeyi ahşap kontrplak ile kaplanırken, dış kabuğa akrilik kumaş kılıf giydirilmiştir.


Ahşap üçgen plakaların çelik iskelet üzerine bağlanması için özel bağlantı elemanları tasarlanmıştır.

Yapıların aydınlatma ve havalandırması için ilk başta, iskeletin bağlantı noktalarında yer alan 9 cm çaplı 110 adet fil gözü delik kullanılmıştır. Her ne kadar gün ışığı aydınlatması için yeterli olsa da, fil gözü delikler havalandırma ihtiyacına yeterince cevap verememiş; ilk kış mevsiminde yaşanan yoğuşma problemi sonrasında içerideki ahşap kaplamalar aşırı şekilde ıslanmıştır.

38 °C’lik termal havuzların oluşturduğu buhar ancak tepedeki 5 m2’lik beşgen bölmenin açılmasıyla tahliye edilebilmiştir. Gece aydınlatması için, yine bağlantı noktalarındaki boşluklara 20 adet led spot yerleştirilmiştir.

Kubbelerin inşası sırasında yaşanan en önemli problem, havuzlar dolu haldeyken tüm yapım işlerinin gerçekleştirilme zarureti olmuştur. Bunun için 13 metre uzunluğunda özel bir döner köprü tasarlanmıştır.

Orta noktasından havuz içindeki bir kaideye oturtulan köprü, her iki ucundaki tekerlekler sayesinde dönebilir hale gelmiştir. İnsan gücüyle döndürülebilen 125 cm genişliğindeki köprünün üzerine 4 metre yüksekliğinde iskele kurularak çalışılmıştır.

İkiz kubbelerin mimari tasarımı Çiğdem Yaşar, Murat Yaşar ve Cumhur Osman Alyanak’tan oluşan mimari ekibin imzasını taşırken, yapısal detay çözümler Makina Y. Mühendisi Ercüment Alyanak tarafından gerçekleştirilmiştir. Proje, 2016 yılında DOME Küresel Yapı Sistemleri tarafından hayata geçirilmiştir.


İlgili İçerikler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :