Kent Kargaşasında Bir Durak "Tembellik Hakkı"

mimarizm.com / 25 Temmuz 2016
"Durun! Gökyüzüne bakın, nefes alın, tembellik yapın!" diyerek yola çıkan tasarımcı Atıl Aggündüz ve Ceren Sözer, Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali kapsamında kentin en yoğun noktalarından birine tasarladıkları kent mobilyaları ile kullanıcılara "Tembellik Hakkı" tanıyor.

Manifesto:

En çok da günün koşuşturmacasından çıktığımız anlarda yaşamaya başlıyoruz, galiba. Durmak, nefes almayı hatırlamak, tembellik etmek... Tembellik etmek!

Tembellik hakkı, yoğun kent karmaşası içinde yaşayan kullanıcısına durma hakkı sunan, 'doğal olan'la vakit geçirme şansı tanıyan bir nefes alma mekanı. Üzerinde dakikalar, saatler, günler geçebilir...

Nefes aldırır, yeşile dokundurur, gökyüzüne baktırır, yaşadığınızı hatırlatır! "Durun! Gökyüzüne bakın, nefes alın, tembellik yapın!"

Tasarım hakkında:

Sporcular Parkı
'nda piknik yapmak katı bir şekilde yasak; dolayısıyla çayırların üzerinde değil, banklarda oturan insanlar görebiliyorsunuz yalnızca. "Tembellik Hakkı" bu bağlamda parktaki formal davranış biçimine informal bir alternatif sunar. Spor yapıp kafeye oturanlara, yürüyüş yaptıktan sonra oturacak bank bulamadığı için gidenlere, çocuk parkı dışında oyun oynayacak mekan bulamayan çocuklara yeni bir alan tanımlar.

Tembellik Hakkı, Atıl Aggündüz, Ceren Sözer

Tasarım temelde 3 bileşenden oluşur; metal taşıyıcılar, kanvas yüzeyler ve solar panelli aydınlatmalar. Bu 3 bileşenin farklı kombinasyonlarda bir araya gelmesi ile oluşan 9 modül ise birbirlerine farklı uzaklıklarda konumlandırılarak tasarımın sınırladığı alan içerisinde doğaçlama mekan hissi kuvvetlendirilmeye çalışılmıştır.

Tembellik Hakkı, Atıl Aggündüz, Ceren Sözer

Tembellik Hakkı, Atıl Aggündüz, Ceren Sözer

Kanvas yüzeyler, tasarımın parkta informal bir davranış biçimini harekete geçirmesi planladığından, insanların yatar ve uzanır pozisyonda olmalarını sağlayacak farklı şekillerde taşıyıcılara tutturulmuştur. İsmini ise tam olarak bu noktadan alır; bir hak olarak tembellik yapmanın, farklı kullanıcılara göre değişen farklı fiziksel hallerini yaratmaya çalışmak, bir "Tembellik Hakkı" mekanı sunmak.

Park 24 saat açık olduğundan, tasarımın akşam/gece vakti kullanımı için solar panelli aydınlatmalar yerleştirilmiştir.

Tembellik Hakkı, Atıl Aggündüz, Ceren Sözer

Tembellik Hakkı, Atıl Aggündüz, Ceren Sözer


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :