Naz City Hotel

mimarizm.com / 04 Nisan 2017
İçmimaride kullanılan mermer, ahşap ve metal gibi malzemeler; hem şık ve çağdaş bir parlaklığı, hem de doğanın bir parçası olmanın verdiği rahatlığı bir araya getirmiş.

Naz City Hotel, Dolapdere’den Taksim’e giden ana hat üzerinde yer alıyor. Bilgi Üniversitesi Kampusu ve inşaatının 2017 yılının sonunda tamamlanması hedeflenen Koç Çağdaş Sanat Müzesi de buranın değişen yüzü olarak Naz City Hotel ile birlikte bu bölgedeki yerini alacaktır. 

Turizm, iş ve sanatın buluşma noktası olma yolunda hızla gelişen bu alanda, otelin mimarisini çevresi ile ilişkilendirmek üzerine çalışıldı. Dolapdere, İstanbul’un gelişen noktalarından biri haline geldiğinden, içinde bulunduğu çevrede bir farklılık yaratması istendi. Ancak, bu farklılık yaratılırken Dolapdere’yi oluşturan öğelerden uzaklaşmadan, bunlarla karşıtlık yaratılmadan yapılmaya çalışıldı. Genel yapılaşmanın çeşitliliği, çarpıklığı ve tesadüfi özellikleri, bütünleyici, çağdaş şekilde yorumlandı.

Cephede, aynı boyutta, kendi içinde yan yüzeyleri ile farklılaşan çinko kaplama elemanları kullanıldı. Her odanın cephe elemanı olarak bu yan yüzeyleri farklılaşan, dış sınırları aynı kalan öğe kullanıldı. Bu cephe hareketinin iç mekâna yansıması da, cephe elemanının biçimine göre odada koltuk mu, yoksa sedir mi kullanılacağı kararına bağlandı. Güneşin farklı saatlerde gelen açısının değişmesinin bu çinko yüzeylerde oluşturduğu farklı yansımalar ile cephede istenen hareketin artması sağlandı.

İç mekanda da en çok mermer, ahşap ve metal gibi doğal malzeme seçimleri yapıldı. Bu malzemelerin kullanım oranları, aynı anda hem şık ve çağdaş bir parlaklık, hem de doğanın bir parçası olmanın verdiği rahatlık hislerini bir arada oluşturabilmek için dengelendi. Çeşitlilik, çarpıklık ve tesadüfi olma hali, planlamada ve malzemelerin doku ve deseninde oluşturuldu. Otel içinde yaratmak istenen hissi oluşturmak için malzemelerin sınırları teknolojinin verdiği olanaklarla birleştirildi. 

Otelde, 70 adet Executive Oda, 1 adet Engelli Odası, 1 adet Executive Senior Suite, 3 adet Junior Suite, 4 adet Deluxe Suite olarak toplam 79 oda yer almaktadır. Oda boyutları 30 m2 ile 53 m2 arasında değişmektedir.

Eskiz

2.bodrum kat

Zemin kat

2.kat

YAPI Dergisi’nin 424 / Mart 2017 sayısında yayımlanmıştır. Dergiden daha fazla makale okumak için akıllı telefon ve tabletlerinize derginin dijital uygulamasını ÜCRETSİZ olarak buradan yükleyebilirsiniz.

 

 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :