MAP Gayrimenkul Ofisi

mimarizm.com / 03 Mart 2016
Farklı ölçeklerde ve fonksiyonlarda mimari ve iç mimari projeler üreten Nord Mimarlık-Tasarım, MAP Gayrimenkul’ün Zorlu Center’da yer alan ofisini tasarladı. Minimal yaklaşımların, spesifik malzeme seçimlerinin ve rafine detayların rehberliğinde kurgulanan MAP Gayrimenkul ofisi, gün ışığı dağılımını optimize ederek kullanıcılarının fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarına karşılık veren ve kurumsal kimlik değerlerini en iyi şekilde yansıtan, görsel etkisi kuvvetli, modern bir çalışma ortamını tarifliyor.

Erkan Ural ve Burcu Yücetaş Ural tarafından kurulan ve farklı niteliklerde birçok projeye imza atan Nord Mimarlık-Tasarım’ın Zorlu Center’da tasarladığı MAP Gayrimenkul, yalın ve modern bir tavırla ele alınarak, bütüncül ve fonksiyonel bir kurgu eşliğinde tasarlanmış. Firmanın kurumsal yapısına uygun bir zemin oluşturulmasına olanak sağlamak amacıyla minimal bir anlayışla şekillendirilen mekânsal düzenlemeler, günümüz ofis yaşantısına karşılık veren anlayışlarla şekillenmiş. MAP Gayrimenkul’de mekanların derinliğini vurgulamak adına mimarlar; birimlerde kullanılan malzeme çeşitliliği minimuma indirmeye özen göstermişler. Akışkan mekan organizasyonu; camın şeffaflığı, beyaz renkler ve ayna yüzeylerle desteklenmiş. Bu anlayışla, gün ışığının mekanlar arasındaki dağılımı en üst düzeyde sağlanmaya çalışılmış.

MAP Gayrimenkul ofisinin girişinde konumlanan ve karşılama bankosu görevini üstlenen sekreterya, hemen yanında yer alan çalışma biriminin yarı şeffaf yüzeyi; arkasında ve üstünde detaylandırılan ahşap yüzeyler ve aydınlatma elemanlarıyla tanımlanmış. Sekreteryanın da içerisinde bulunduğu holün zemininde, birimlere dağılan ışığın yansımasına katkı sağlayan doğal taş malzeme kullanılmış. Holün devamında yer alan koridordaki cam ve ahşap ofis bölme sistemleriyle ise birimler birbirinden ayrıştırılmış. Mekanın fonksiyonel çözümlemesinin en önemli unsurlarından biri olan ofis bölme sistemleri, farklı detay ve malzeme kullanımıyla mekana ruhunu veren elemanlar olarak ele alınmış. Işık alan iki ana cephede konumlandırılan yönetici odalarının iç yüzeylerinde ağırlıklı olarak beyaz renk tercih edilmiş ve bu sayede hem mekanın derinliği desteklenmiş, hem de güneş ışığının diğer mekanlara aktarılması sağlanmış. Yönetici odalarından biri, toplantı odasıyla bağlantılı olacak şekilde planlanmış ve bu sayede istenildiğinde mekanın genişlemesine olanak tanıyan bir bağlantı tanımlanmış.

Mekanlara Eklemlenen Modüller ve Renkler

Nord Mimarlık-Tasarım’ın bütüncül yaklaşımlarla ele aldığı MAP Gayrimenkul’de, birimlerin görsel algısını kuvvetlendiren yalın etki, esnek çözümlere olanak tanıyan bir modülasyonla sabit mobilyalarda da devam ettirilmiş. Genel olarak şeffaflığın, tek tip ahşap malzemenin ve beyazın hakim olduğu ofis; iç mekanlarda kullanılan modern heykeller, duvarlarda yer alan tablolar, grafik yüzeyler ve mumyalanmış bitkilerle orijinal bir görünüme kavuşturulmuş. Ayrıca ilk aşamadan itibaren tasarıma dahil olan bu detaylar, mekandaki yalınlığa dinamizm kazandırmış.

Yönetici odasıyla bağlantılı olan toplantı odasındaki duvarlardan biri  boyalı camla kaplanarak bir yazı tahtası yaratılmış. Odanın diğer duvar yüzeyinde ise firmaya özel bilgileri ve logoları tarihsel sıralama eşliğinde anlatan grafik bir anlatım kurgulanmış. 

Kısaca MAP Gayrimenkul’de iç mimari tasarımın tüm aşamalarında bütüncül ve fonksiyonel bir yaklaşım ön planda tutulmuş. Minimal bir etkiyle şekillenen tüm çalışma birimlerinin ve ortak alanların gün ışığından maksimum ölçüde faydalanabilmesi sağlanmış. Az sayıda malzemenin tekrarıyla sağlanan devamlılık, yalın bir anlatıyla birimlerin tümüne aktarılmış ve işverenin de istekleri doğrultusunda MAP’ın kurumsal kimliğini en iyi derecede yansıtabilen çağdaş bir ofis tasarımı meydana getirilmiş.

Nord Mimarlık-Tasarım Hakkında
Nord Mimarlık – Tasarım; ürün tasarımı, iç mimari ve mimari gibi farklı ölçeklerdeki çeşitli projeleri, yaratıcı bir tasarım süreciyle beraber üretmeye çalışarak, mutlulukla kullanılan mekanlar yaratmayı hedefleyen bir oluşumdur. Sadece estetiği değil, fonksiyonelliği de ön planda tutan ve insan değerlerini önemseyen bir tasarım anlayışını benimser. Bu doğrultuda Nord Mimarlık – Tasarım üretimlerini ‘insan’ öğesi üzerinde temellendirir; yaşanmışlıkları, deneyimleri, ihtiyaçları ve arzularıyla sadece insan. Hedef, tasarım olgusunu kullanıcısına en yalın ve saf haliyle ulaştırmaya çalışmak ve kullanıcılara, tasarımın ulaşılması zor olandan ziyade, hayatlarımıza katılması gereken bir unsur olduğunu anlatmaktır.


MAP Gayrimenkul Ofisi - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :