D&R Genel Müdürlük Bürosu

mimarizm.com / 23 Mart 2017
OSO Mimarlık Tasarım imzası taşıyan D&R Genel Müdürlük bürosunun tasarımı; mekanın kendi firma kimliği, faaliyet alanı ve kullanıcı profili ile örtüştürülmesi ve bütünleştirilmesi esası üzerinde temellendirilmiş.

D&R Genel Müdürlük bürosu, 2.200 m²’lik alanı ile İstanbul-Mecidiyeköy’de yer almaktadır. 190 kişilik personel kadrosu olan büro mekânı, benzer plan şemasına sahip toplam 3 kata yayılmaktadır. Oldukça “kompakt” ve yoğun bir gereksinim programı doğrultusunda tasarlanan mekânlar; bu yoğunluğu azaltmak için genel anlamda açık büro kurgusunda planlanmıştır.

Firmanın faaliyet gösterdiği iş sektörü; kültür, sanat ve eğlence konseptlerinde; kitap, müzik, elektronik ve oyuncak dünyasına ait bütün ürünlerin hem internet ortamında, hem de perakende satışını kapsamaktadır. Bu çerçevede dijital ortam ile bütünleşik, oldukça genç ve dinamik bir personel kadrosuna sahiptir. Bu noktadan hareketle oluşturulan iç mekân konsept kurgusu, büronun genel karakteri ve personel profili ile örtüşecek şekilde tasarlanmıştır. Bu doğrultuda benimsenen modern ve çağdaş tasarım dili, renk kullanımı ile harmanlanarak; iç mekânlara canlılık ve dinamizm kazandırılmıştır.

Ayrıca büronun giriş holünde, kullanıcı ve ziyaretçilerin marka hakkındaki ilk izlenimlerini şekillendiren bir resepsiyon duvarı ve bir banko yer almaktadır. Bu duvar ve bankonun tasarımında, firmanın sattığı ürünlerin asıl yoğunluğunu oluşturan kitaplardan ve dolayısıyla harflerden esinlenilmiştir. Genel yerleşim kurgusunun açık büro düzeninde planlandığı tasarımda, sosyal etkinlik alanları açık büroyla bütünleştirilmiştir. Bu sayede büro içi iletişimin artırılması ve yaratıcı fikirlerin tetiklenmesi teşvik edilmektedir. 

Genel anlamda; tasarlanan bu büro mekânının, kendi firma kimliği - faaliyet alanı ve kullanıcı profili ile örtüştürülmesi ve bütünleştirilmesi temel tasarım sorunu olarak belirlenmiş; dolayısıyla mekâna, aidiyet hissi kazandırılması hedeflenmiştir.

YAPI Dergisi’nin 413/NİSAN 2016 sayısında yayımlanmıştır. Dergiden daha fazla makale okumak için akıllı telefon ve tabletlerinize derginin dijital uygulamasını ÜCRETSİZ olarak buradan yükleyebilirsiniz.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :