Gündoğdu Koleji Sanat Galerisi (Dr. Gökhan Gündoğdu Müzesi) & Ek Derslikler

mimarizm.com / 14 Ocak 2023
Eren Tümer Mimarlık Ofisi'nin 2017 yılında tamamlanan Gündoğdu Koleji Sanat Galerisi & Ek Derslikler projesinin sanat galerisi bölümü, 2023 yılında Dr. Gökhan Gündoğdu Müzesi olarak yeniden işlevlendirilmiş.

Gündoğdu Okulları Eğitim Kampüsü içerisinde yer alan yapının tasarımı okul kampüsünün ek eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilmenin yanı sıra, kentte sürdürülmekte olan sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yaparak, öğrencilerin bu aktiviteler ile iç içe eğitim alabilmelerini sağlayabilir olmak gibi talepler doğrultusunda ele alınmıştır.

 

Yapıda yer alacak olan sanatsal etkinlik mekanlarının dışarıdan da rahatlıkla ulaşılabilir olma kararı, tasarım sürecinde oldukça etkin bir rol oynamıştır. Bu bağlamda, okul avlusu ile ana yol arasında bulunan kot farkı kullanılarak sanat galerisi, satış birimleri ve atölyelere ulaşan ana giriş ve resepsiyon fonksiyonları alt zemin katta tasarlanmıştır. Aynı zamanda öğrenci ve öğretmenlerin okul avlusu ile bağlanmış olan üst zemin kattan bu birimlere, onlara ait düşey sirkülasyon aracılığı ile ulaşabilmeleri sağlanmıştır. Ana giriş katından ofis katlarına, yöneticilerin ve idarecilerin bağımsız olarak ulaşımlarının sağlanabilmesi için 2. bir düşey sirkülasyon daha tasarlanmıştır.

Adana kentinin yerleşim bakımından yüksek yoğunluklu bölgelerinden Türkmenbaşı Bulvarı ile Turgut Özal Bulvarı’nın kesişiminde yer alan kampüs alanının, kuzey-güney aksında uzanmakta olan alana yerleştirilmesi istenilen yapı, tasarım alanının biçiminden ötürü, batıya ve ana caddeye doğru yönlenmiştir. Batı güneşinin olumsuz etkileri ile mümkün olan en az derecede temas etmesi hedeflenen yapının cephe tasarımında düşeyde ve yatayda güneş kırıcı alüminyum paneller kullanılmıştır. Düşeyde kullanılan ve yapının tüm katları boyunca uzanan panellerde Gündoğdu Koleji’nin kurumsal renkleri kullanılmıştır.

Öte yandan, alt zemin katta bulunan sanat galerisi, 2023 yılı içerisinde Dr. Gökhan Gündoğdu Müzesi olarak yeniden işlevlendirilmiş ve kafe ile yarı açık sergi ve dinlenme alanları da eklenerek kamusal bir ara mekân elde edilmiştir. Yapı birbirinden farklı bir çok programı içeriyor olmasına rağmen tüm işlevleri ile, gerek mevcut kampüs ile, gerekse de kent ve kentli ile entegre olabilmiş durumdadır.


Gündoğdu Koleji Sanat Galerisi (Dr. Gökhan Gündoğdu Müzesi) & Ek Derslikler - Fotoğraf - Resim Galerisi

Gündoğdu Koleji Sanat Galerisi (Dr. Gökhan Gündoğdu Müzesi) & Ek Derslikler - Çizim - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :