The Populist Bebek

mimarizm.com / 01 Kasım 2018
Geçtiğimiz aylarda Çat Kapı bölümümüze konuk olan Yoo Mimarlık bu kez yeni projesi ThePopulist ile sayfalarımızda. Yapımı yaklaşık 6 ayda tamamlanan proje, Yoo Mimarlık imzalı Angie Bebek ile aynı binada yer alıyor. 

The Populist projesi, Barselona merkezli tasarım ofisi Lagranja Design tarafından İstanbul'un gözde semtlerinden Bebek'te tarihi bir yapının, günümüz mimari yaklaşımı ve teknolojisi ile yeniden yorumlanarak işlevlendirilmesiyle oluşturuldu.

Fit out'u Yoo Mimarlık tarafından yapılan The Populist Bebek projesi, toplam 1050 m2'lik alanda üç kat olarak düşünüldü. Yapımı yaklaşık 6 ayda tamamlanan proje, tasarımı Yoo Mimarlık'a ait olan Angie Bebek ile aynı binada yer alıyor. 

Projenin genel konseptine ait bina tankları, bu projeye özgü olarak yeniden tasarlandı. Tanklarla birlikte endüstriyel konsepti destekleyen metaller ve borular da farklı yerlerde kullanılarak bütünsel bir dil oluşturuldu.

Projenin genel yaklaşımının şekillenmesinde; mekanın odak noktasında yer alan galeri boşluğu ile hacimsel bir genişlik oluşturmaya ve algıda şeffaflık hissettirilmeye çalışıldı. Galeri boşluğunda dikkat çeken özel tasarım 'Dream Machine' metal ve yarı geçirgen, yarısından kesilmiş şekilde tavana monte edilen tanklardan oluşuyor.

Yukarı doğru devam ediyormuş hissi uyandıran tavandaki tanklara, mekana yayılan özel aydınlatmalı borular bağlanarak bu konsept desteklendi. Borular ayrıca, farklı senaryolarla etkinliğe ve hava koşullarına göre özel olarak kurgulanabilen bir otomasyon sistemine sahip.

Bulunduğu semt ve Angie'den dolayı projenin akustik değerleri özel olarak çalışıldı. Tavanlarda akustik boya kullanılırken, düşük kotlar ve duvarlara perfore akustik paneller yerleştirildi. Ayrıca kadife yanmaz perdelerle de ses kontrolü pekiştirildi.


The Populist Bebek - Çizimler - Resim Galerisi

The Populist Bebek - Fotoğraflar - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :