Zorlu Center ve Coop Himmelb(l)au

10 Ekim 2008

Peki Coop Himmelb(l)au ile bir araya gelme hikayeniz nedir?

EmirU: Wolf Prix söz ettiğim gibi benim hocamdı ve bu ilişki ile ortaya çıkan bir ortaklık oldu. Ben SciArc'tayken yedi öğrencisini üç aylığına Viyana'ya götürmüştü ve ben de onlardan biriydim. Dolayısıyla iyi öğrencilerindendim. Hem üniversitede masterın bir parçasına Viyana'yı dahil ettim hem de ofise girip çıktım. Orada bir arkadaşlığımız oluştu.

Başka birisi değil de Wolf Prix ile çalışmak istemeniz yalnızca bu tanışıklığa mı dayanıyor?

DurmuşD: Biz o dönem içinde Zorlu Center yarışmasına tek başımıza da girebilirdik. Ancak dünya ölçeğindeki mimari bir grupla proje yapmanın getireceği farklılığı da görmek istedik.

EmirU: Zorlu brief'indeki "Bir landmark istiyoruz" ifadesi şuna çıkıyordu: Ya bir Hadid, ya bir Norman Foster, Gehry, Himmelb(l)au veya Morphosis gibi sayılabilecek 10 mimardan biri olması gerektiğini düşündük. Wolf'u da tanıdığımız için bu şekilde gelişti. Mesela Salih Viyana'ya gitti ve onlarla projeyi geliştirdi. Aslında bütün projeyi Salih yürüttü, dolayısıyla süreçten o bahsedebilir.

SalihK: 1,5 aylık bir araştırma sonrasında Viyana'ya gittik. İlk ayı hep beraber olmak üzere toplamda 2 ay kaldım burada. Emir'in söylediği gibi bir ‘landmark' yaratmak konusunda Himmelb(l)au'dan bir sinerji beklentisi bizi buralara sürükledi. Tabii bu süreçte karşı taraftan neler alabileceğimiz de önemliydi. Sonuçta biz genç bir ofisiz ve dinamikleri, dizayn stratejilerimizi oturtmaya başladık. Onlarla beraber çalışarak kendimizi nasıl bir noktaya götüreceğimizi tecrübe etme fırsatı yakaladık. Bu sonrası için de referans oluşturdu.

Yani bu ortaklığın yeni ürünleri olabilir mi?

SalihK: Olabilir tabii ki. Sadece onlarla değil, başka ofislerle de olabilir.

EmirU: Biz saygı duyduğumuz ve bir şeyler öğrenmek istediğimiz her ofisle çalışmak isteriz; çünkü inanılmaz faydasını gördük. Mesela bu çalışmadan sonra 3 boyutlu plotter'lardan aldık. Şu anda böyle bir ekipmanı olan tek mimari ofisiz.

Bir tane de İTÜ'de var sanırım...

EmirU: Makineyi biliyorduk zaten ama bir mimarlık ofisinde kullanımını ilk Himmelb(l)au'da gördük ve kendimize uyarladık.

Elinizde tuttuğunuz maket, film müzesine ait. Bu proje gerçekleştirilecek mi?

EmirU: Gerçekleşmedi.

SalihK: O proje belediye arazisi üzerinde kiralama yöntemi ile yapılacaktı. Tamamen kendi aralarındaki anlaşmazlıkları nedeni ile hayata geçirilemedi.

EmirU: Ama bu öyle bir proje ki her hangi bir yerde olabilir. Bugün başka bir alan olur; vinçle tutun başka bir yere koyun... Belki bir gün bir yerde yaparız.


Emir Uras ve Durmus Dilekçi ile
Uras + Dilekci Mimarlığı
Ortaklar ve Çalışanlarla Uras + Dilekci Üzerine
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :