Yeniden işlevlendirmeyi yerinde görmek

22 Temmuz 2013

Artık kentlilerin ‘bizim de fikrimiz var' dediği bir dönemde yaşarken, günümüze yansıyan başarılı katılımcı proje örnekleri Schieblok ve Luchtsingel'den bahsetmeden geçmek olmaz.

YEM tarafından bu yıl 6.'sı düzenlenen EKODesign Konferansı'na konuşmacı olarak katılan ZUS kurucu ortaklarından Kristian Koreman, çatısındaki kentsel tarım alanı ve bahçeden tüm katına yayılan ajansların yaratıcı üretim alanı ile şimdi bir 'think-tank' gibi çalışan Schieblok'u, kent merkezinin köhne ve kullanıcıdan yoksun kısmını yeniden canlandırmak için yaptıkları çalışmalardan biri olarak değerlendiriyor.


Schieblok, foto: Zeynep Gülşen

2000'li yıllarda Rotterdam'da yaşanan gayrimenkul krizi nedeniyle boş kalan birçok binadan biri olan Schieblok, belediye tarafından yıkılmak istendiğinde şu soru soruluyor: "Neden bir mekan yaratmak yerine haritadan silmek istiyorsunuz?"


Schieblok ve Luchtsingel, foto: Zeynep Gülşen

Yapılan birçok etkinlik ve renovasyon çalışması, 80 kadar girişimcinin binaya yerleşmesi, kentin yaratıcı endüstrisinin burada birikmesi ve bu kent parçasının yeniden canlanmasıyla bina sahiplerine ödenen makul kiralar her iki tarafı da memnun etmiş gibi gözüküyor.

Kamusal mekanların planlanması, tasarımı ve yönetiminde, çoğulcu, katılımcı ve çok katmanlı yaklaşımıyla Schieblok'un "placemaking" için başarılı bir örnek olduğunu savunan Koreman, -EKODesign Konferansı'nda da odaklandığı- "geçici kentleşme yerine kalıcı geçicilik" yaklaşımını benimseyen Luchtsingel projesinden bahsederken bunun süregelen bir çalışma olduğunun altını çiziyor.


Luchtsingel, foto: Zeynep Gülşen

Luchtsingel, kentlilerin çoğulcu ve katılımcı olarak seslerini duyurdukları ve fikir beyan ettikleri bir başka örnek olarak dikkat çekiyor. Rotterdam kent merkezinin canlandırılması adına yürütülen çalışmalarda, önemli ulaşım akslarını tren istasyonu ve iş alanları çevresinde merkeze bağlamak için tasarlanan köprünün, yapım ve malzeme maliyetiyle 17 bine bölünerek, kentte yaşayan herkesi köprünün parçası olmaya davet eden bir kamusallık aracına dönüşmesi amaçlanıyor.

Ülkemizdeki son gelişmeler göz önüne alındığında dikkate değer bir proje olduğuna ekip olarak hemfikir kalarak Rotterdam'dan ayrılıyoruz.


Rotterdam
Delft / Lahey
Utrecht
Amsterdam
Dönüş Yolunda...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :