Türkiye'de BREEAM lisanslı ilk ve tek mimarlık ofisi

08 Ocak 2010Has Mimarlık olarak yeşil binalara ilginiz nasıl başladı?

Bizim, Has Mimarlık'taki çarşamba eğitimleri ile başladı aslında bu merakımız.

Çarşamba eğitimleri bizde yıllardır süren bir uygulama aslında. Malzeme firmalarının, malzeme tanıtımı için gelmek istemeleri üzerine biz bir format ve gün belirledik. Her çarşamba öğle saatlerinde, malzeme firmaları gelip malzemelerini anlatıyorlardı, o malzeme ile ilgili bizim eleştirilerimizi dinliyor, gerektiğinde bizi yönlendiriyorlardı.

Bir süre sonra değişen dünyada bir mimarlık firması olarak bizim de araştırma yapmamız gerektiğini fark ettik ve bir haftayı malzeme firmalarına, bir haftayı da kendi eğitimlerimize ayırdık. Her arkadaşımıza bir ya da iki eğitim sorumluluğu verdik ve arkadaşlarımız da yaptıkları araştırmalara dayanarak tüm ekibe o konuda sunum yapmaya başladılar. 

İşte 2000 yılında da dünyadaki değişimin dışında kalmamak için bir arkadaşımızı yeşil binaları araştırması için görevlendirdik. O eğitimde başlayan ilgimiz de bugünlere kadar sürdü.

Ve Türkiye'de BREAM sahibi ilk ve tek mimarlık ofisi oldunuz….

Evet, o da şöyle oldu: Türkiye'deki yeşil bina konseyi ÇEDBİK, dünyadaki iki yeşil bina belgesinden biri olan BREEAM (diğeri LEED) yolunda ilerleme kararı aldı. Çok da doğru bir karardı, çünkü BREEAM İngilizlerin sistemi, Avrupa standartlarını kullanıyor ve Türk standartları da Avrupa standartlarına uyuyor.

BREEAM lisansı alabilmek için bir eğitim almak gerekiyor. O eğitimden sonra bir sınava tabi tutuluyorsunuz. Sınavı geçmek şartıyla beş örnek proje üzerinden ondört tane raporlama simülasyonu yapıyorsunuz. O raporlar BREEAM'in merkezine gönderiliyor, oradan bazı düzeltmeler geliyor ve bu sürecin sonunda raporlar tamamlanıyor ve firma BREEAM lisansı alıyor. Böyle bir sürecin sonunda Has Mimarlık Türkiye'de BREEAM lisansını alan ilk mimarlık firması oldu.


Ayşe Hasol Erktin ile...
Doğan Hasol ile...
Hayzuran Hasol ile...
Çalışanlar ile...
Has Mimarlık hakkında
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :