'Topçu Kışlası' Yeniden Can Buluyor

07 Haziran 2013

Sabah Gazetesi

İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, tarihi Topçu Kışlası'nın ihya edilmesine karar verdi. Karar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Şehir Planlama Müdürlüğü ile Beyoğlu Belediyesi Plan Proje Müdürlüğü'nün, kışlanın korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesi yönündeki talebi üzerine alındı.

Yap-işlet-devret

Kurul kararında, Beyoğlu ilçesi 751 ada, 1-2-3-4 parsellerde bulunan ve yerinde mevcut olmayan kışlaya ait kurula iletilen bilgi ve belgelerden, yapının korunması gerekli kültür varlığı olduğu kanısına varıldığı belirtildi. Kararda, yapının ne şekilde ihya edileceği ise restitüsyon ve rekonstrüksiyon projelerinin Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Projeleri ile bütünlük içerisinde değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Şimdi projenin hazırlanıp Koruma Kurulu'na sunulması gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi'ne Topçu Kışlası ile ilgili çok sayıda teklif geldiğini söylemişti. Kışlanın Büyükşehir Belediyesi tarafından yap-işlet-devret modeli ile yaptırılabileceği belirtiliyor.


  foto: Kışla yıkıldıktan sonra

Bütçe yok diye

Taksim Meydanı'nda bugün Gezi Parkı'nın bulunduğu bölgede yer alan tarihi kışla, 1940'ta Lütfi Kırdar'ın belediye başkanlığı döneminde, "Onaracak bütçe bulunmadığı için" yıkılmıştı. Kışlayken içinde futbol maçları düzenlenen avlu, bir süre Taksim Stadı olarak da kullanıldı. Dolmabahçe Stadı yapılınca eski kışla Taksim Gezi Parkı olarak düzenlendi. "Rus-Hint tarzını yansıtan zarif bir yapı" olarak tanımlanan kışla, 3. Selim tarafından 1806'da yaptırılmıştı. Kışla 1860- 1870 yılları arasında Osmanlı ordusunun modernleştirilmesi sürecinde önemli rol oynamıştı. Kışlanın ayrıca 31 Mart İsyanı'nda da önemli bir yeri var. İsyan, 12 Nisan-13 Nisan 1909 gecesi Taksim Kışlası'ndaki Avcı Taburu'na bağlı askerlerin subaylarına karşı ayaklanmasıyla başlamıştı.

'Bir Taksim hayalim var'

Başbakan Erdoğan, seçim döneminde Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye Hazır, Hedef 2023" toplantısında Gezi Parkı'nın yerine Topçu Kışlası'nı yeniden yapacaklarını, Taksim trafiğini de tamamen yeraltına alacaklarını açıklamıştı. Projenin ilk ipuçlarını ise 2010 Nisan'ında katıldığı bir televizyon programında vermişti. Başbakan, Amerikalı siyahi lider Martin Luter King'in siyahilerin bir gün beyazlarla eşit olacağına dair inancını dile getirdiği ünlü konuşmasından esinlenerek, "Bir hayalim var... Taksim'de trafiği yerin altına alabilmek" demişti.


Bugüne nasıl geldik?
Gezi Parkı için Kim Ne Dedi?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :