"Son eğlencem kendi şarabımı üretmek"

06 Kasım 2011

Şarap eğitiminde çalışmak yeterli mi yoksa keskin bir buruna ya da damak tadına da sahip olmak gerekiyor mu?

Bunlar eğitilecek özellikler ama tabii ki sektör eğitiminiz olması gerekiyor. WSET, çok aşamalı bir eğitim. Benim sektör deneyimim olduğu için doğrudan ‘Advanced' aşamasına geçebildim. Normalde ‘Foundation' ve ‘Intermediate'tan sonra bu aşamaya geçiliyor.

Peki tadım yetimizi nasıl eğitebiliriz?

Çok basit, şarapları yan yana koyup tattıkça öğreniyorsunuz. Eğitimlerde de böyle öğretiyorlar zaten. Öğrenemem diye bir şey yok. Tabii hafıza çok önemli ama sırf yeteneğe bağlı bir şey de değil.


Tekirdağ Barbare Şaraphanesi'nde şarap uzmanları iş başında


"Şarap tadımı çok sübjektif bir konu"

Tadım için ideal bir zaman ya da koşul var mı?

Şarap tadımı için en ideal saat sabah 11:00 civarıdır. Öğlen yemeğinden önce açken, büyün duyularınız açıkken tadım yaparsanız daha etkili olur. Mesela dişinizi fırçaladıktan hemen sonra tadım yapmak iyi değildir çünkü onun da güçlü bir tadı vardır. Akşamüstü de duyuların açık olduğu söylenebilir ama o zaman vücut daha yorgun oluyor.

Aslında şarap tadımı çok sübjektif bir konu. O sırada nerede olduğunuz, yani basınç vs bile algınızı değiştiriyor. Hatta aynı şarabı başka bir gün tattığınızda farklı algılayabileceğinizi söyleyen biyodinamik takvimler de var. Bazıları dalga geçiyor ama ben buna nispeten inanıyorum. Eğer dolunay suyu çekebiliyor ve gel-git yaratıyorsa, bizim üstümüzde neden etki yapmasın? Benim üstümde etki yapıyorsa, bu benim damak tadımı da etkiler.


"Arkadaşlarım bize şarap getirmeye korkuyor"

Evde yemeklerinize her gün şarap eşlik ediyor mu?

E tabii, eşim Fransız, içmeyi seviyoruz (gülüyor). Hatta bu konu bazen çok komik diyaloglara sebebiyet veriyor. Evde, güzel aktivitelere saklamak istediğim bir dolu güzel şarap var. Evde basit bir yemek yapacağımız zaman ise markete gidip şarap bakıyorum. Tabii işin içinde olunca fiyatlar çok pahalı geliyor. Sektörün bakış açısıyla o şarabın ne kadara üretildiğini bildiğim için, eşim bunlardan almaya kalktığında; "Bu çok kötü bir şarap ve 20-30 liraya satıyorlar, sakın alma" diyorum. O da bana; "E Burçakcığım, evde tuttuğun şarap da 100 liralık şarap, şimdi onu mu açalım, yazık" diye yanıt veriyor. Zaten evimize ziyarete gelen arkadaşlar da bize şarap getirmeye korkuyor. Ben de buna çok kızıyorum. Sonuçta biz de her gün evde ‘Château …' şarabı içmiyoruz (gülüyor).Evde şarap yapımı. Etap 1: Maceration (ıslanıp yumuşama) ve fermantasyon

Şu anda şarap konusunda seni özellikle heyecanlandıran bir çalışma, bir proje var mı?

Son dönemde beni en çok heyecanlandıran, kendi şarabımı yapmaya başlamış olmam. Birkaç hafta önce ilk defa bir şaraphaneye staja gittim. Şarabın yapım aşamasını da görmek istedim. Gezip görmek güzel ama yapmak başka bir şey. Dönerken oradan biraz Grenache üzüm aldım ve evde kendi şarabımı yapmaya başladım. Üzümleri elimle ezdim ve iki kez aktardım. Başlangıçta 10 litreydi şimdi, 5 litre kaldı. Şu anda şişede bekliyor. Son eğlencem bu.Etap2: Sıkım ve sıkımdan sonraki hali


Etap 3: İlk aktarmaBurçak Desombre ile
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :