"Sokak fuarlarını dünyanın dört bir yanına duyuracağız"

05 Ağustos 2011

Üçüncü etap kentsel tasarım projesini aynı zamanda bir istihdam projesi olarak adlandırıyorsunuz. Bu çalışmadan sonra daha çok iş olanağı mı yaratılacak?

Bölgedeki mülk değerleri %25 arttı. Proje tamamlandıktan sonra bunun alışverişe de etkisi olacak.

Yani oluşacak ranttan yine bölgedeki esnafın faydalanmasını planlıyorsunuz…

Evet, belediyemizin amacı esnafın kazancının iyi olması çünkü bu durumda onların yanında çalışanlar da daha iyi ücretler alacaklar ve aileleri için daha iyi yaşam koşulları sağlanacak. Bu bölgede çalışanların yarıdan fazlası Şişli bölgesinde ikamet ediyor ve bunların yarısı işe yürüyerek gidip geliyor. Belediyemizin politikası sadece yol ve asfalt yenilemek değil, yaşayanların gönlünü yapmak, onların huzurlu olmalarını sağlamak da bizim görevimiz.  


Samanyolu sokak, uygulamaların ardından bu görünüme kavuşacak...


Projenin tanıtım metnine göre, yurt dışından toptan ticaret için gelen turistlerin konaklayacağı birimler de düşünüyorsunuz…

O konu eskiden hiç düşünülmemiş, daha sonra akıl edildiği zaman da bazı sıkıntılar yaşanmış. Şu anda bölgede yeteri kadar otel yok. Gerçi otele dönüşen binalar var. Farklı çevrelerde kentsel tasarım çalışmamızla ilgili sohbet ederken, bazı mal sahiplerinin bu projenin ardından binalarını otele dönüştürmeyi planladıklarını öğrendik. Yani otel yapma fikri bu proje oluştuktan sonra belirginleşti. İki üç sene içerisinde bölgenin otel ihtiyacının karşılanmış olacağını zannediyorum.

Manhattan'ın 5. caddesini örnek gösterecek kadar da iddialısınız…

Sayın Başkanımız Mustafa Sarıgül bölge esnafı ile konuşurken bu mevzular konuşuldu. Burada gerçekleştirilmesi planlanan sokak fuarları dünyanın dört bir tarafına duyurulacak. Zaten bölge güçlü bir potansiyele sahip, yurt dışından çok fazla müşteri çekiyor. Ama bu fuarları daha önce yapmış olsaydık, insanların rahatça gezebileceği bir alan yoktu. Birisi kazara çukura düşse bütün çalışmalara gölge düşerdi. Şu anda tüm fiziki önlemleri aldık, estetik açıdan belli bir aşamaya getirdik. Yurt dışından gelenlere mahcup olmayacağımız bir ortam sunuyoruz. Bir yandan da ihracatın nasıl artırılacağı konusunda esnafın fikrini almaya devam ediyor, belediye olarak katkılarımız hususunda fikir alışverişinde bulunuyoruz.


Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Vasken Barın
Mimar Erhan İşözen
Şair Nigar Esnafı Uygulamaları Değerlendiriyor
Öncesi, Sonrası, Uygulama Safhası ile Osmanbey Sokakları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :