Soğukçeşme Sokağı

30 Aralık 2015

Ayasofya Müzesi ile Topkapı Sarayı surları arasında kalan Soğukçeşme Sokağı, kentin geçmişine yolculuk yapmanıza olanak veriyor. Osmanlı Dönemi’nde saraya yakın kişiler bu sokaktaki evlerde yaşarmış. Zaman içinde terk edilen ahşap evler bakımsızlıktan harap duruma gelince Turing kurumu konuya el atmış. 80’li yıllarda başarılı restorasyon çalışmaları sonucu İstanbul’a kattığı değerlerle tanınan Çelik Gülersoy, kurumun tüm olanaklarını kullanarak sokağı Türk turizmine kazandırmış.

Burada bulunan 12 ahşap konak restore edilerek otel ve kafeterya olarak hizmete açılmış. Konaklardan biri İstanbul Kitaplığı olarak düzenlenmiş. Tesadüfen bulunan Roma tarzı taş bir oda ise bar haline getirilmiş. Ayrıca sokakta bulunan ve toprakla dolmuş perişan haldeki bir Roma Sarnıcı, başarılı restorasyon çalışmaları sonucunda büyüleyici bir restorana dönüştürülmüş.

Surlarla iç içe geçen pırıl pırıl konaklar, insanın içini açıyor. Parke döşeli sokağın her yanı çiçeklerle donatılmış. Soğukçeşme Sokağı kendi içinde bir dünya gibi. Burası uzun vakit geçirilebilecek olanaklara sahip bir sokak olarak özel ilgiyi hak ediyor.


Gezi Rotasındaki Duraklar
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :