Sasan Sahafi

02 Kasım 2007

2005'ten beri Boran Ekinci Mimarlık'ta çalışıyorum. Boran Bey ile tanışıklığım daha öncesine dayanır. Sibel Dalokay'ın yanında çalışırken, yaptığımız ortak bir projede tanışmıştık.

Boran Bey ile çalışmamın sebeplerinden biri onun samimi, sade ve rasyonel bir insan olmasıdır. Diğer bir sebep ise ofisin çalışma sisteminin herkese eşit sorumluluklar vermesi ve bu sayede daha az deneyime sahip arkadaşlar, daha deneyimli olanların tecrübelerinden ast-üst ilişkisi olmaksızın faydalanma şansı bulabilmesidir. Bu sistemin sıcak ve samimi bir çalışma ortamı yaratması, çalışanların diğer mimarlık bürolarına göre burada daha hızlı tecrübe kazanıp alanlarında yetkin olmalarını sağlıyor.Fakat bu sistem büyümeye uygun bir sistem değildir, 10'dan fazla çalışanla bu sistemin yürümesinin zorlaştığını gördük.

  

Bazı ofislerde birkaç kişi bir projeyi yürütüyor ama bizim ofiste kişi başına en az bir proje düşüyor. Bu sayı bazen 3'e hatta 4'e kadar yükselebilir. (Gülüyor) Örneğin, şu an ben bir uygulama, iki avan proje yürütüyorum. Diğer arkadaşların da durumu çok farklı değil. Bu arada, projeyi yürüten kişi, avandan uygulama projesine kadar olan mimari sürecin dışında teklif verme, şantiye kontrolü ve diğer takip edilmesi gereken işlerden de sorumludur. Bu sistem, işe yeni başlayanlar için tecrübe açısından bulunmaz bir nimettir, fakat yoğun tempo ve büyük sorumluluk, ilk sene çok yıpratıcı olabiliyor.

Bence ofisimizin en önemli özelliği, doğru ve hızlı bir şekilde avan proje üretebilme yeteneğine sahip olmasıdır. Ortalama üç-dört haftada büyük bir avan proje yapıyoruz.  

Hiyerarşik bir yapılanma yok. Hepimiz arkadaşız. Bir de bizim ofiste herşey açık;  sır gibi saklanan hiçbir şeyimiz yok. Bu ofiste yetişip işlerin nasıl yürüdüğünü bildikleri için buradan ayrılan arkadaşların da hala burayla bağları devam ediyor, dışarıdan bazı projelerimizi yürütebiliyorlar.

İleride kendi büromu açıp açmamak konusunda net bir karar vermiş değilim, ayrılsam bile Boran Ekinci Mimarlık'la organik bir bağım olacak. Herkesin gönlünde kendi işini yapmak vardır, ama daha buradayım.

 


Boran Ekinci İle...
Boran Ekinci Mimarlık Çalışanları
Projeleri
Boran Ekinci'nin Özgeçmişi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :