Rönesans ve Barok Üslupları Üzerinden Siber Rönesans’ı Temsil Etmek

08 Eylül 2011


Adam Jensen'ın oyundaki evinden, salondan bir bakış.

Deus Ex'in hikayesinde, insan tarihinde yaşanacağı öngörülen bu kırılma noktası, ismini ödünç aldığı Rönesans'ın tasarım izleriyle ifade edilen bir görsellikle temsil ediliyor. Her türlü üretimin günümüzdekinden çok daha büyük hacimli ve tamamen fabrikasyon olduğu apaçık olan 2027'de, modadan mimarlığa, endüstri ürünlerinden reklamcılığa kadar, etkinliği hayal edilebilecek her görsel ipucunda seçilen steril bir "tekno" yaklaşım söz konusu.


Adam Jensen'ın oyundaki evinden, mutfaktan bir bakış.

Bu tekno yaklaşım, belki de gelecek nesillerin gözünde, bizim bugün 50lerin, 60ların ve 70lerin yuvarlık hatlarla, ne idüğü belirsiz cihazlarla ve sadece boyutlarında ve içeriğinde yapılan küçük değişiklikler sayesinde "geleceğe ait"leştirilmiş teknolojilerle karakterize olan "komik" bilimkurgu tasarımlarına karşı duruşumuz gibi, gülünüp geçilebilir. Zira teknolojik gelişmeleri, söz konusu teknolojilerin günlük hayattaki karşılıkları üzerinden öngörmek sanıldığı kadar kolay olmayan bir girişim.Megan Reed'in ofis/yatak odasından kareler.

Ancak Deus Ex'teki yaklaşımın, alüminyum folyodan yapılmış gibi duran kıyafetlerden ve "videofon"dan ileri gidemeyen öngörülerden temel farkı, şekillendirdiği öngörüleri ait oldukları çağın insan ilişkilerini ve toplumsal çalkalanmalarını resmetmek için işlevlendiriyor olması. Deus Ex, Rönesans'ı hatırlatan küçük dekoratif dokunuşlarla Siber Rönesans'a işaret ediyor. "Yeniden doğuşun" da "yeniden doğduğunu" ifade etmek için, Rönesans ve Barok tarz ile steril tekno anlayışı bir araya getiren Deus Ex'in evreninde, oyuncunun karşılaşabileceği her türlü cihaz, araç ve iç mekandan daha fazla önem taşıyan bir başka gerçek ön plana çıkıyor. Atılım üzerine atılım yapılan 2027 senesinde toplumun özellikle üst sınıfı, geleneksel "insan doğası" ile henüz bu atılımların nihai neticeleri tam olarak keşfedilmemiş yeni "insan" tanımı arasındaki kararsız noktada duruyorlar. Barok'un organik hatları, soğuk ve de ruhsuz teknolojinin üzerine işlenerek, bu sert geçiş dönemi yumuşatılıyor.


“Deus Ex: Human Revolution”
Siber Rönesans
Deus Ex’in Kentleri
Kuramsallığın Temsili ve Temsillerin Kuramsallığı
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :