Rio Karnavalı - Brezilya

01 Ağustos 2008

Karnaval, Brezilya'nın en büyün şehirlerinden biri olan Rio De Janeiro'dan alıyor ismini. Sambasıyla, plajlarıyla, güzel kızlarıyla ve hani şu Corcovado dağının tepesindeki ünlü 38 metrelik dev İsa heykeliyle ünlü olan şehir burası. Sao Paolo'dan sonra Brezilya'nın ikinci büyük şehri ve yaklaşık 6 milyonluk nüfusa sahip.

 

 

Rio Karnavalı, genellikle Şubat ayına rastlayan, 4 gün boyunca süren bir sınırsız eğlence etkinliği. Karnaval boyunca dünyanın dört bir yanından eğlenmeye meraklı binlerce kişi Rio'ya akın ediyor. Öyle ki ortalama 3 bin - 5 bin arası yarışmacının katıldığı yarışmayı canlı izlemek için sadece Karnaval alanına 150 bin kişi geliyor.

 

Paskalya tarihi her yıl değiştiğinden karnaval tarihi de değişiyor; her yıl Paskalya'dan yedi hafta önce düzenleniyor. Geleneksel olarak cumartesi, pazar, pazartesi ve salı günleri yapılıyor. Bu dört günün iki günü 14 samba okulunun yarışmasıyla geçiyor ve festival alanı rengârenk görüntülere sahne oluyor.

 

 

Karnavala katılan yarışmacılar 14 okul içinde en iyisi olabilmek için bütün enerjilerini harcıyorlar. Gruplar ikiye ayrılıyor ve bir günde yedi grup Sambodrome'da geçiş yapıyor. Akşam 9'da başlayan geçişler sabah 6-7'ye kadar devam edebiliyor. Bir grubun geçişi ortalama 70 dakika sürüyor. Okullar bir konu seçiyorlar ve kostümleriyle, müzikleriyle, dekorlarıyla, figürleriyle bu konuyu yansıtıyorlar. Bunu en iyi yapan grup jüri değerlendirmesi sonucu birinci oluyor. Birinci olan okul para ödülünün sahibi oluyor ve en iyi samba okulu unvanını alıyor.

 

http://www.rio-carnival.net


Festival Nedir, Ne Değildir?
Festival ve Kent İlişkisi Üzerine
Ünlü Kentler, Ünlü Festivaller
Bunları Biliyor Muydunuz?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :