"Projeleri salınıma bırakıyorum"

04 Aralık 2009

Büronun işleyişi nasıl?

Her işin sorumluları oluyor. Örneğin şu anda dört mimar arasında üç ana iş yapılıyor aktif olarak, fakat fasılalarla devam eden işleri de düşünürsek herkesin bir de ikinci yan işi var... Ama bir kişiye iki büyük iş vermemeye özen gösteriyorum.

Son kararları hep siz mi verirsiniz yoksa iknaya açık mısınız?

(Düşünüyor) Son kararı ben veririm haliyle, ama ortaya koyduğum fikri elbette sarsılamaz olarak tanıtmıyorum. Çoğunlukla benimki bir ‘başlangış vuruşu' oluyor, fikrimi bir ‘iddia' olarak ortaya koyuyorum, düşüncemi söylüyorum, ‘sarsılabilecekse sarsın' diyorum ama fikrim sarsıldığı anda da yelkenleri suya indiriyorum. Önerilere açığım, ama ‘demokratik olalım' ve ‘herkesin katılımını sağlayalım' diye bir ülküm de yok açıkçası... Projelerin kendisi ofis içindeki kollektif döngünün içinde olgunlaşıyor. Daha işin başında "proje bu" demenin, daha doğrusu sistemi bunun üzerine kurmanın çok da bir mantığı yok. Projeleri biraz salınıma bırakıyorum. Söylediğim gibi.

Örneğin ben genellikle tasarıma geç karar veririm. Bilirim ki, erken karar versem değişecek tasarım. Sizin fikriniz değişmezse bile bütçe değişiyor, plan kararalarında değişiklikler oluyor, mal sahibi, kullanıcı ve sizin dışınızda diğerlerinin fikirleri değişiyor. En başında tasarıma karar vermek yerine, biraz sağduyulu bir şekilde değişikleri yönetmek ve o alanda tecrübeli olmaya çalışmak bana daha mantıklı geliyor...

Az önce elemanlarınıza ortaklık verme isteğinizden bahsetmiştiniz. Neden ortak olmak istiyorsunuz? Ortaklık zor değil midir?

Ben ortak iş yapmaya çok yatkın olduğumu düşünüyorum. Bu şimdiye kadar hep özlediğim, ama hiç yaşamadığım bir şey. Belki biraz da yaş itibariyle olmadı, çünkü insanlar en azından 35 yaşlarına kadar kendileri tek başlarına birşeyler denemek istiyorlar hayatta.

Mimarlık işi ağır bir iş. Her şeyi birden halledemiyorsunuz, halletmeye çalıştığınızda da hata yapabiliyorsunuz. Bu ağırlığı paylaşmak önemli rahatlık sağlar haliyle. Sorumluluk paylaşımı yapmanız akıl sıhhatiniz açısından gerekli yoksa çabuk yoruluyorsunuz. Ben zaman zaman bu yorgunluğu üzerimde hissetmeye başladim mesela. Bütün o ağır işler üst üste geldiğinde dengeyi kaybedebiliyorsunuz, yanlış kararlar verebiliyorsunuz. Halbuki bazı şeyleri güvenle başkasına devredebilseniz, verdiğiniz kararlarda daha dengeli olabilirsiniz. Tamamen işin ‘ağırlığından' dolayı bence ortaklık iyi bir şey gibi geliyor bana.


Can Çinici ile...
Can Çinici hakkında
Çalışanlar ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :