Otomobilden Bisiklete, Kahve Öğütücüden Karabiberliğe...

01 Haziran 2010Fransız otomobil üreticisi Peugeot'nun müzesi, Fransa-İsviçre sınırının yakınlarında, Besançon ve Basel kentleri arasında kalan Sochaux adlı endüstriyel banliyö şehrinde bulunuyor. Bu müzenin de, aynen Galleria Ferrari veya Centro Studi e Ricerche Ferruccio Lamborghini'de olduğu gibi resmi bir adı elbette var: "Musée de l'Aventure Peugeot" yani "Peugeot Serüveninin Müzesi".

Paris'ten 4,5 saatlik bir otomobil yolculuğu ile ulaşılabilecek olan Peugeot Müzesi, 1988 yılında açılmış. 2000 yılındaki yenileme projesi ile sergi mekanını üç katına çıkaran müze, bugüne kadar 1 milyon 600'ün üzerinde kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Müzenin kuruluş hikayesi ise şöyle: 1982 yılında, dönemin Peugeot-Citroën Grup Yönetim Kurulu Başkanı Pierre Peugeot "Peugeot Serüven Birliği"ni kurmuş. Bu birliğin amacı, bir firma ve ailenin mirasını toplamak ve organize etmek olmuş. 1984 yılında ise, yalnızca dört sene sonra bir müzeye dönüşecek olan fikrin ve yapının temelleri atılmış.Araçların henüz motorize "fayton"lardan ibaret olduğu zamanlara dayanan Peugeot'nun özgül tarihi, işte bu müze aracılığı ile gözler önüne seriliyor. İki yüzyıla yakın süredir kendini "aslan" figürü ile simgeleyen ve o ikon ile özdeşleşen Peugeot markası, "yüzlerce ve hatta binlerce işçinin bilgisini vurgulamak" mottosunu taşıyan sergileme mekanında, hem kendi serüvenini hem de bir anlamda Avrupa endüstri tarihini gözler önüne seriyor.

Bugün hala Avrupa'nın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Peugeot, hala Amerikan pazarına adım atmış değil. Ancak bu durum, firmanın pek de iyi şöhretli olmayan arabalarına aşırı bir güven beslediği gerçeğini yadsımıyor. En azından –diğer tüm otomobil tarihi müzeleri gibi- Peugeot da "miras" ve "vasiyet" kavramlarından boşuna söz etmiyor.

Firmanın en büyük üretim tesislerinden birinin girişine yerleşen "Peugeot Serüveninin Müzesi", otomobilden bisiklete, kahve öğütücüden karabiberliğe uzanan çok çeşitli –ancak daima Peugeot marka- endüstriyel üretime yer veriyor. Böylelikle müzede, "firma mirası"nın tasarımsal manifestoları da peşi sıra görücüye çıkmış oluyor.

"Peugeot Serüveninin Müzesi"nin koleksiyonu 450 otomobilden oluşuyor ve 1890 tarihinden günümüze dek tasarlanmış ve üretilmiş bu araçlardan yalnızca 200'ü sergileniyor. 300 bisiklet ve motosikletten ise 50'si ziyaretçi ile buluşuyor. Peugeot markasını "sırtında taşıyan" 3 bin obje ve toplamda 5 kilometre uzunluğa erişebilecek arşiv malzemesi ile Peugeot müzesi, 45 bin metrekarelik bir mekana yayılıyor; bu alanın 10 bin metrekarelik kısmı ilgililere açık olarak kullanılıyor.


Volkswagen Autostadt, Wolfsburg, Almanya
BMW Müzeleri
Porsche Müzesi, Stuttgart, Almanya
Toyota Otomobil Müzesi, Nagoya, Japonya
Musée de l'Aventure Peugeot, Sochaux, Fransa
Lamborghini Müzeleri
Ferrari Müzeleri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :