Lamborghini Müzesi, Sant' Agata, İtalya

01 Haziran 2010Bugün artık Volkswagen'a ait olan efsane otomobil üreticisinin firmanın fabrikasına bağlı ikinci müzesi, Modena ile Bologna arasındaki Sant' Agata Bolognese'de konumlanıyor.

Lamborghini Müzesi'nin ilk parçasını, firmanın kurucusu Ferruccio Lamborghini tarafından 1963 yılında üretime hazır olarak çıkarılmış ilk otomobil oluşturuyor. Giriş katta "özel" olma konusunda bu otomobil ile yarışabilecek daha pek çok araç bulunuyor.Yapının birinci katı tasarım ve konseptler ile egzotik araçlar ve yarış arabalarına adanmış. Diablo serisinin çeşitli yorumları ile Formula 1 araçlarının bulunduğu bu katta, yalnızca tasarımsal nitelikleri değil şirket tarihi açısından önemleri ile de yer kazanan araçlar bulunuyor. Örneğin bunlardan birini, 2006 yılında fabrikanın 40. kuruluş yıl dönemi şerefine inşa edilmiş bire bir ölçekteki Miura modeli konsepti oluşturuyor. Bir diğer örnek ise 2005 Cenevre Motor Show'da sergilenen sıra dışı "Concept S" olarak gösterilebilir.Yeni ve eski prototiplerin bir arada bulunduğu birinci katta, üretime girmiş olan modellerin özel sürümlerine de rastlanabiliyor. Countach modelinin üretilmiş olan sonuncu teki, Diablo modellerinin geliştirilmiş ve özel renkteki versiyonları, koleksiyonun bu özel parçaları arasında gösteriliyor.
Birinci katın merkezinde ise, yalnızca 20 tane üretilmiş olan etkileyici Reventon modeli bulunuyor. Müzenin üst katında görülebilecek değerli parçalar arasında "dünyanın en hızlı polis aracı", İtalyan polisi için üretilmiş olan bir "Gallardo" ve katın gezisinin sonunda, çıkış öncesindeki duvarın üstünde duran efsane model "Murcielago" sayılabilir.


Volkswagen Autostadt, Wolfsburg, Almanya
BMW Müzeleri
Porsche Müzesi, Stuttgart, Almanya
Toyota Otomobil Müzesi, Nagoya, Japonya
Musée de l'Aventure Peugeot, Sochaux, Fransa
Lamborghini Müzeleri
Ferrari Müzeleri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Arayv.com 6 yıl önce Sayın editörler, Yazınızı okuduk ve çok başarılı bulduk. Bizim de çorbada bir tuzumuz olsun istiyoruz ve Lamborghini Müzesi'nin adım adım gezebilecekleri sanal turu oluşturduk. Ziyaretçiler dilerlerse buradan yorumdan tura ulaşabilirler, dilerseniz de sayfaya girdiğinizde "Paylaş" ekranındaki "Sitene ekle" seçeneğinden sanal turu bu yazıya ekleyebilirsiniz. https://tr.arayv.com/Italya/Emilia-Romagna/Lamborghini-Muzesi Saygılarımızla; Arayv.com Ekibi
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :