Ofis tasarımında en önemli iki nokta; havalandırma ve aydınlatma

03 Temmuz 2009
Verimli bir ofis yaratmak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar neler?

Ofis tasarımında olmazsa olmaz iki konu vardır: havalandırma ve aydınlatma. Özellikle havalandırma çözümleri mekanlarda görünür noktalarda olmadığından herkesin ihmal ettiği bir konudur. Bir ofiste verimlilikten bahsedebilmek için, ofisin temiz hava sirkülâsyonunun çok iyi olması gerekiyor. Bu konunun ihmal edilmesinin diğer bir nedeni de aslında biraz da mimarinin dışında bir alan olmasından kaynaklanıyor. Mimarların yönlendirmesi ile mekanikçilerin çözmesi gereken  konular olduğu için, teknik detaylar göz önünde bulundurularak ancak mimarla mühendis koordineli çalıştığı durumlarda doğru havalandırma yapılabilir. Aydınlatmada da aynı şey söz konusudur ve burada da mimarın elektrik mühendisiyle koordineli çalışması gerekir.

Bunların yanı sıra önemli olan bir diğer nokta da ofisteki renklerdir. Elbette renk zevk işidir, ama çok uzun süre çalışılan ortamlarda mümkün mertebe aydınlık renkleri tercih etmekte fayda vardır. Bir kere ofiste fresh bir hava olmadığı zaman insan zaten çöküyor.

Bahsettiğim bu detayların problemli olduğu bir müşteri ofisinin arazlarını 2006'dan beri toparlamaya çalışıyoruz. Bize o projeden gelen en büyük şikayetlerden biri havalandırma, diğeri ise aydınlatmaydı. Önce havalandırmayı çözdük, geldik aydınlatma konusuna.

Bir ofiste olması gereken ortam aydınlığı 500 lüks iken, o ofiste çok çok düşük yapılmıştı. Özellikle kış aylarında mesai sonuna doğru ise ışık mum ışığı kıvamında oluyordu neredeyse. Direkt aydınlatma taraftarı olmadığımız için, endirekt aydınlatma ile -masaların tepesinde ekrana yansıyan ışıklar verimliliği düşürür bu arada- ortam ışığını 500 lükse çıkardık.


Gün Beken ile...
Sohbete Zehra Yıldırım Taşbaşı ve Pınar Çetiner de katılıyor
Dünden bugüne; "Beken Mimarlık"ın işleri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :