“Mimarlar ellerinden tutmamıza izin vermeli”

23 Mayıs 2012Biraz da aydınlatma tasarımı projelerinin geliştirme süreçlerinden bahsetmek istiyorum. Bir projeye koyulamadan önce güncel teknolojiyi mi araştırıyorsunuz? Mekanı hangi parametreler üzerinden inceliyorsunuz?


Rotsch: İdeal durum, bir projenin en başından itibaren sürece dahil olmamızdır. Mimarlarla çalışmak, fikirler ve konseptler geliştirmek… İş bir teknik veya aydınlatma armatürü seçmek ile başlamıyor. İş, mimarın yaklaşımını anlamak ve işveren ile kullanıcıların öngörüleri ile ihtiyaçlarını algılamaktan geçiyor. Aydınlatma elemanları, aydınlatma projesine yönelik konsept hedeflerimi gerçekleştirmede yalnızca birer araç… Ve ben de amaçlarıma uyan araçları seçerim; teknik seçimler ile başlamam.

Stacy: Peki kendini, tam anlamıyla ‘duvarları ötelerken' buluyor musun? "Buraya bir duvar yerleştirmelisin" veya "Burada ne kadar çok cam kullandığını yeniden düşün" demek gibi… Salt bir planlama perspektifinden bahsediyorum. İşte bu, benim için bir mimarla kurabileceğim mükemmel işbirliğinin diyalogları.

Rotsch: Bu şekilde çalışabilmek bazen çok iyidir, ama bazen de değil… Çünkü mimarı ikna etmeniz gerekir. Deneyimlerim, gerçek ölçekteki maketlerin bu diyalogu kurmakta işe yaradığını gösteriyor. "Mekanın ile bunu yapmak istiyorum" demek, en ikna edici durumları yaratıyor. Onlara ışığın, konseptleri içindeki en önemli öge olduğunu göstermelisiniz. Başta da söylemiştim: İşimi yanlış yaparsan, mimarın tüm konseptini yok ederim! Bunu bilmeyen mimar, bilen mimardan çoktur. Bu nedenle de çoğunlukla karşınızdakini ikna yoluna gitmeniz gerekir. Ve şayet işbirliği iyi giderse, sonuç da ortaya çıkabilecek en iyi mimarlıktır.

Stacy: Tabi bu işbirliğini ne kadar erkenden oturtursanız o kadar iyidir. Hele ki gün ışığı açıklıkları… Onları sonradan ekleyemezsiniz! Denemedik değil ama hep çok pahalıya patlar! (gülüyorlar) Kullandığınız aydınlatma elemanlarının yönlerini değiştirebilirsiniz ama yapı formunu değiştiremezsiniz. Bugüne kadar çalıştığım mimarların en iyileri, aydınlatmaya da değer verenlerdi. Ve mimarların, aydınlatma tasarımcılarının onların ‘elinden tutmasına' izin vermesi profesyonel anlamda içinde bulunabileceğiniz en iyi durumdur. Unutmamalı ki bazı mimarların ışık kullanımında çuvallaması, bizim iş bulabilmemizin temel nedeni! (gülüyor)


Rotsch ve Stacy ile Aydınlatma Tasarımı Üzerine
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :