"Mimari için önerilmiş bir işle Tate’e gitmek mükemmel”

06 Mayıs 2011

Son uluslararası sergi deneyimin Tate Modern'deki "Out of Place" idi. Tate'te işinin sergilenmesiyle ilgili hissiyatını paylaşabilir misin?

Daha önce hiç Tate Modern'da bulunmamıştım. Bunu söylemekten de utanmıyorum çünkü genelde vesile olmadıkça yurt dışına gitmiyorum. İşinle Tate Modern'e gitmek tabi ki mükemmel bir his.

İkinci önemli nokta ise, mimari için önerilmiş bir işi oraya götürmüş olmak. Çünkü orada gösterilen, "Sanatçıyı Gölgeleyen Anıt" (Shading Monument for the Artist) adlı işimi gerçekten, Mataro'daki kültür merkezine saçak olarak teklif etmiştim.

Metinden saçak üretme fikri nasıl oluştu?

Mataro'daki "Can Xalant Centre for Creation and Contemporary Thought" sanat merkezine ziyaretçi olarak gittiğimde kurumun henüz üçüncü senesiydi ve transfer edilen ilk sanatçılardan biriydim. Dolayısıyla halen yapılanmakta olan bir yerdi.

Eylül ayı olmasına rağmen çok güzel bir bahar havası vardı. Ben de o gün bahçede çalışmak istedim ama güneş çok parlak olduğundan rahatsız etti. Ben de kültür merkezine bir saçak yapmayı teklif ettim. O sırada bir yandan, İspanyol iç savaşı için oraya savaşmaya giden uluslararası tugaylar için yapılan anıtların metinlerini araştırıyordum. Sonra bir gün kendimi; "Saçağı metinden yapsam, hem gölgede okunabilse hem de orayı gezen sanatçılara savaş fikrini aktarsa" diye düşünürken buldum. Zaten oraya askerden sonra gitmiştim, dolayısıyla bunun da bayağı etkisi oldu. Sonuçta böyle hibrit bir fikir oluştu ve sanat eserinden önce, binanın parçası olabilecek bir deneme yapma fırsatım oldu.

 


Gündelik hayat ritimlerinin peşinden…
“Görünmezlik Taktikleri” üzerine…
Güncel sanat, hayat okulunda mı öğrenilir?
Tate Modern deneyimi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :