"Görünmezlik Taktikleri"

mimarizm.com / 09 Mayıs 2011
"Görünmezlik Taktikleri"

ARTER sergiler direktörü Emre Baykal ile Viyana, Thyssen-Bornemisza Art Contemporary baş küratörü Daniela Zyman'ın eşküratörlüğünde gerçekleştirilen "Görünmezlik Taktikleri"nde; Nevin Aladağ, Kutluğ Ataman, Cevdet Erek, Ayşe Erkmen, Esra Ersen, İnci Eviner, Nilbar Güreş, Hafriyat, Ali Kazma, Füsun Onur, Sarkis, Hale Tenger, Nasan Tur ve xurban_collective'in eserlerine yer veriliyor.

Vehbi Koç Vakfı ve Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (T-B A21) ortak yapımı olan "Görünmezlik Taktikleri" üç aşamalı bir sergi olarak kurgulandı. Hazırlık ve araştırma çalışmaları 2008 yılında başlayan proje, ilk kez Nisan 2010'da Viyana'da T-B A21'de gerçekleştirildi. Eylül 2010'da Berlin'de Tanas'a uyarlanan "Görünmezlik Taktikleri" son etabında İstanbul'a taşınarak yolculuğunu ARTER'de
tamamlamış oluyor. Sergi, T-BA 21'den sonra Tanas ve ARTER'e taşınırken, mekânsal koşullar dikkate alınıp yeni bağlamlarına göre yeniden şekillendirildi.

Çağdaş sanat üretiminde görünmez olanın izlerini takip eden "Görünmezlik Taktikleri", görünmezliği bir yokluğun mevcudiyeti; "yüzeyin altında" olma hali; bir geri çekilme ve engelleme taktiği; çözülmenin, gizlenmenin ve yansıtmanın bir aracı olarak ele alıp tartışmaya açıyor. Görünmezliğin taşıdığı imkânları araştıran proje, aynı zamanda görünürlük rejiminden dışlanmış olmanın anlamlarına da dikkat çekiyor. 


Nevin Aladağ,, "Renkler", Yerleştirme, 2008–2010. Fotoğraf: Hadiye Cangökçe


Farklı kuşaklardan sanatçıların üretimlerini bir araya getiren sergi, sanat tarihsel bir döküm ya da kronolojik bir yaklaşımdan ziyade, üretimlerin iç içe geçerek oluşturdukları birlikteliğin potansiyellerini araştırıyor. Bu bağlamda etkinliğin, ARTER'in ve T-BA 21'in vizyonlarıyla örtüşecek şekilde, yeni işlerin üretilmesine aracılık etmesine özellikle önem verildi. Nevin Aladağ, Cevdet Erek, Ayşe Erkmen, Hafriyat ve xurban_collective'in sergide yer alan çalışmaları, ortak yapımcı iki kurumun desteğiyle üretilen işler olarak ilk kez izleyiciye sunuluyor.


Ayşe Erkmen, "Hayalet", Ses ve ışık yerleştirmesi, 2010. Fotoğraf: Michael Strasser


5 Haziran 2011
tarihine kadar açık kalacak olan sergi paralelinde gerçekleşecek sanatçı konuşmalarına ve diğer etkinliklere ulaşmak için tıklayınız


İlişkili Haberler
Gündelik hayat ritimlerinin peşinden…
İlişkili Haberler
“Görünmezlik Taktikleri” üzerine…
İlişkili Haberler
Güncel sanat, hayat okulunda mı öğrenilir?
İlişkili Haberler
Tate Modern deneyimi
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :