"Mimar genel kültür sahibi olmalı"

05 Şubat 2010

Mimarın görevi nedir sizce?

Mimar benim için bir sanatkârdır, ama bir teknisyendir ve bir organizatördür de ayrıca. Orkestra şefidir: Şantiyedeki makine mühendisini, elektrik mühendisini, ustayı, kalfayı organize eder. Teknik ayrıntıyı bilmez, ama teknik bir eleman ile konuşacak kadar bilgi sahibidir.

Mimar bir sanatkar olarak sınırsız tasarım yapabilir, ama eğer uygulamaya yönelik bir tasarım yapacaksa sorumluluk sahibi olmalıdır. Çünkü ressamın yaptığı resmi beğenmezseniz almazsınız ya da yazarın kitabını istemezseniz okumazsınız. Fakat mimar eserini toplumun ortasına koyacak ve o eser kalıcı olacaktır. O zaman mimarın eserinin toplum tarafından kabul edilebilir olması gerekir ki, mimar öncelikle bunu sağlamalıdır. Üretim yaparken kullanacağı malzemeler emniyetli olmalıdır ve ayrıca ülkenin kaynaklarını ya da mal sahibinin kaynaklarını sorumluluk duygusu içinde kullanmalıdır.

Ayrıca mimar genel kültür sahibi olmalıdır. Yıllar önce 5. sınıflara proje dersi yaparken, bir çocuk benzin istasyonu, yanında eğlence yeri, bir de küçük salonda oluşan bir proje getirmişti. Anadolu'da çok masa sığdırmaya çalışan lokantalar vardır, öyle bir güzelleme… Salonun ortasında yuvarlak küçük bir yer var, etrafında da localar dizilmiş. Salonun ne olduğunu sordum. Briz salonu, dedi. Briçin nasıl bir oyun olduğunu sordum. Kağıt ile oynanırmış, dedi. Oynanırmış diyecek kadar yabancı olan biri, briç salonu yapabilir mi? Diğer salonu sordum, müzikli lokanta, dedi. Sen hiç öyle bir yer gördün mü, dedim. Aslında Elbistanlıymış, ama Adana'da kalması gereken bir gece arkadaşları böyle bir yere götürmüş onu. İstanbul'da hiç gitmemiş bara, çünkü yanında kaldığı amcası çok katıymış. Okuldan eve, evden okula gidermiş. Düşünün 5 sene İstanbul'da kalmış ve hiç bir şey görmemiş. Şimdi siz bu çocuğa bir konser salonunu nasıl yaptırırsınız?

Dedim ki: "Sen amcana selam söyle, eğer senin mimar olmanı istiyorsa sana verdiğim programı uygulamana izin versin. 15 günde bir benim vereceğim programa göre bir binaya gideceksin ve sorumluya
seni hocanın görevlendirdiğini söyleyeceksin. Seni bodrumdan çatıya kadar gezdirecekler, sen de gelip bana rapor edeceksin." Bir sömestr projesini dondurdum ve o çocuk bir sömestr boyunca Hilton otelinden tutun da Eminönü'nde yeni yapılmış olan ticaret odasına kadar dolaştı. Sonra da birlikte projesini yaptık.


Ruhi Kafescioğlu ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :