Ruhi Kafescioğlu'nun İTÜ anıları

Filiz YAVUZ / 05 Şubat 2010
Ömrünün önemli bir bölümünü İTÜ’de geçiren Prof. Ruhi Kafescioğlu’nun anılarının,YEM Yayın tarafından basılması üzerine İş Dışı, satırlarına Kafescioğlu'nu konuk etti.

Ömrünün önemli bir bölümünü İstanbul Teknik Üniversitesi'nde geçiren Prof. Ruhi Kafescioğlu'nun anıları, "Yüksek Mühendis Mektebi'nden İstanbul Teknik Üniversitesi'ne" ismi altında YEM Yayın tarafından basıldı.

Okula başladığı 1937 yılından emekli olduğu 1983 yılına kadar, okulun geçirdiği her aşamaya tanıklık eden Kafescioğlu, kitabında özellikle mimarlık fakültesinin oluşturulduğu 1936-1946 yılları arasındaki döneme odaklanıyor. Kafescioğlu arşiv belgelerine dayanarak kişisel gözlemlerini ve anılarını anlattığı kitabını, İTÜ'nün köklerini oluşturan kurumların kısa açıklamalı kronolojik sıralamasıyla tarihsel bir çerçeveye oturtuyor.

Aynı zamanda Yapı-Endüstri Merkezi'nin (YEM) kurucularından olan Ruhi Kafescioğlu'na Mühendis Mektebi'nin İstanbul Teknik Üniversitesi'ne (İTÜ) uzanan öyküsünü ve bu öyküde ciddi bir kırılma yaratan YÖK'ün, mimarlık eğitimi üzerindeki etkisini ve mimarın görevlerinin ne olduğunu sorduk. Geçtiğimiz günlerde 90. doğum gününü kutlayan Kafescioğlu, sorularımıza hiç sıkılmadan esprilerle süslü cevaplar verdi.


Ruhi Kafescioğlu ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Filiz Akın 4 yıl önce Ben sisteme hayran oldum sizin tavsiyenize ihtiyacım var, lütfen benimle iletişime geçin ?
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :