Leyla Ruhan Okyay kimdir?

05 Haziran 2008Leyla Ruhan Okyay, Alpullu'da doğdu. Orta öğrenimini Kandilli Kız Lisesi'nde, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi'nde tamamladı. Mezun olduktan sonra çeşitli mimarlık atölyelerinde, İ.T.Ü. Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü'nde kent koruma projelerinde ve Emlak Bankası Genel Müdürlüğü'nde, toplu konut projelerinde çalıştı. Yüksek lisans tezini de "Safranbolu'da Bir Koruma Örneği" adı altında, aynı konuda tamamladı.

15 yıldır öykü yazıyor. "Gölgesi Güz" (Can Yayınları) ve "Geyikli Orman" (Can Yayınları) adlarında iki öykü kitabı bulunuyor. Öykü, gazete yazıları, röportajları ve sanat yazıları çeşitli gazete ve edebiyat dergilerinde yayımlandı.

Birecik Barajı'nın suları altında kalan köylerde yaşanan dramın anlatıldığı öykülerden oluşan, on beş öykücü ve çizer Tan Oral'ın ortaklaşa çıkardıkları "Fırat'a Karışan Öyküler" (2002) kitabının koordinatörlüğünü üstlendi. Kitabın ilk baskısı "Arkeoloji ve Sanat Yayınları"ndan, ikinci baskısı ise "Can Yayınları"ndan çıktı.


Mimarlık ve Edebiyat
"Fırat'a Karışan Öyküler"
Leyla Ruhan Okyay kimdir?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :