“Kentsel dönüşüm, mesleki sorumluluk adına sürekli kafa yorduğumuz bir konu”

05 Ekim 2012

Şu an üzerinde çalışmakta olduğunuz veya uygulaması bitmiş olan projelerinizden de bahsedebilir miyiz?

Bir süredir 50.000 metrekarelik bir ofis binası üzerine çalışıyoruz. Çok çok ilginç bir deneyim oldu.

Nerede konumlanıyor?

Konum açısından da çok heyecan verici, Dolapdere'de, Bilgi Üniversitesi'ne çok yakın…Bulunduğu çevreye gerçekten olumlu etki edebilecek, dönüşüme katkı sağlayacak bir proje olarak görüyorum. Sonuçta kentsel dönüşüm, mesleki bir sorumluluk olarak sürekli kafa yorduğumuz bir konu. Mülkiyet paylaşımı olsun, belediyenin aldığı kararlar olsun, çok fazla değişik sürecin içinden geçtik. Proje bize geldiği zaman konusu bile belli değildi, yalnızca bir öneri sunmamız istendi. Biz ise avan proje sunmak yerine farklı yapı tiplerinin karşılaştırması ve imarın el verdiği sınırların içerisinde kütle oluşumlarına yönelik çok kabataslak alternatifleri içeren bir rapor ve sunum ile karşılarına çıktık ve çok olumlu bir etki yaptık. Sonuçta önerimizi kabul edip, projenin programını ona göre oluşturdular. Ayrıca önde gelen gayrimenkul yatırım ve pazarlama danışmanlarını devreye sokup önerimizi onlara da onaylattık. O anlamda da doğru bir şey düşündüğümüzü gördük. Adını bile bizim koyduğumuz bir proje...

Şimdi hangi aşamada?

Kaba inşaatı bitmek üzere. Önümüzdeki yılın ilkbaharında sonuçlanmasını bekliyoruz. Şu anda iç mimari tasarım ve uygulama projesi ile uğraşıyoruz. Aynı zamanda BREEAM sertifikası adayıyız. Gayrimenkul danışmanı olsun, proje yönetim ekibi olsun birçok farklı danışmanla birlikte çalıştığımız bir proje. Zaten biz de böyle olmasını istedik baştan itibaren…

Bu projedeki deneyim bu anlamda bir ilk mi?

Değil ama bu danışmanların devreye girmesi, bir masa etrafında toplanması konusunda biz ön ayak olduk. O anlamda çok güzel ilerleyen bir proje oldu. İş sahibi, iyi niyetimize ve deneyimimize güvendi. Bunu bizim başrolde olduğumuz bir proje olarak önemsiyorum.

Yapının ismini de öğrenebilir miyiz?

Akdağlar İnşaat
için yaptığımız Akplaza projesi. Akdağlar, madencilik sektöründe köklü ve tanınmış bir firma. Akplaza, inşaat konusundaki az sayıda yatırımından bir tanesi.


  Akplaza

Halihazırda üzerinde çalıştığınız projeler neler acaba?

Halide Edip Adıvar Külliyesi yarışmasına girdik en son. Çok keyif aldığımız bir yarışma süreci oldu.


  Halide Edip Adıvar Külliyesi

Karadeniz Ereğlisi'nde imar durumunun netleşmesini beklediğimiz bir projemiz var. Yakında başlamayı umuyoruz. İki ayrı ofis binasıyla ilgili görüşmelerimiz başladı. Büyük çaplı bir kentsel dönüşüm projesi var, şu anda imar çalışmaları yapılıyor.


İki Kuşak, İki Dönem
Kurumsallaşmanın Altın Kuralı: Bilgi Yönetimi
Proje Külliyatı Üzerinden Geleceğe Bakış
Manço Mimarlık Ailesi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :