Kentsel Dönüşüm: Küçükçekmece Örneği

04 Aralık 2007

Küçükçekmece, İstanbul'un ‘çarpık yapılaşma'sına bir çözüm getirmek için ele alınan bir diğer ‘kentsel dönüşüm' alanı. Küçükçekmece'nin modern bir şehir görünümü kazanmasını sağlayacak Kentsel Dönüşüm Projesi'nin protokolü geçtiğimiz aylarda Toplu Konut İdaresi Genel Müdürü Erdoğan Bayraktar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay tarafından imzalanmıştı.

İlçe belediyesinin TOKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğü proje TEM otoyolunun kuzeyindeki 125 hektarlık alan da gerçekleştirilecek. Söz konusu hazine arazisi üzerinde kaçak ve sağlıksız yapılardan oluşan ve çevresel açıdan sosyal donatı ve altyapı tesislerinden yoksun haldeki doku tamamen ortadan kaldırılacak. Gecekondulaşmış bu alanda, Tepeüstü ve Ayazma mevkilerinde, önceden istimlak için tespit edilen 563 konuttam daha fazlası, toplam bin 800 yapı yıkıldı. Son derece fazla ses çıkarması beklenebilecek bu yıkım, evsiz kalanlara TOKİ'nin Halkalı Bezirganbahçe'de inşa ettiği 2 bin 640 sosyal konuttan bir kısımının tahsis edilmesiyle fazla yankı bulmadı. Ne var ki bu ‘sosyal konut'lar, Tepeüstü ve Ayazma'da gecekonduda yaşayan kimselere bedelsiz verilmedi. 180 ay vade ve 220 ytl'lik taksitler le satılan konutlar, bu gecekondu mahallelerinde, yani ‘İstanbul'lu olmayan, sonradan buraya yerleşmiş ‘yabancı'ların yer değiştirmesini sağladı. Mutenalaştırılan bölgenin eski sakinlerinin şehrin başka bir parçasına taşınması (taşıtılması) ise, "sağlıksız gecekondu alanlarını bölgede yaşayan vatandaşları mağdur etmeden, bir proje dahilinde tasfiye etmek ve onları sağlıklı yaşam koşullarına kavuşturmak" şeklinde nedenlendirildi.

Peki, ‘sosyal konutta' yaşayan, gerçek bir yaratılmış İstanbul ‘suburbia'sına mecbur bırakılan insanların kaldırıldıkları istimlak arazilerine ne gibi çözümler sunulacak?

Belediye, projenin ilk adımını 27- 30 Kasım 2004 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen  "Uluslararası Kentsel Dönüşüm Uygulamaları Sempozyumu: Küçükçekmece Atölye Çalışması" adlı etkinlik ile atmıştı. Dünyanın değişik ülkelerinde ‘büyük kentsel dönüşümler'e imza atmış, uluslararası uzmanların da katıldığı organizasyonda, Küçükçekmece örneğinden hareketle İstanbul'un kentleşmesine çare aramak için bir araya gelindi. Sempozyum boyunca Küçükçekmece'de yabancı uzmanların katılacağı çalışma masalarında projeler geliştirildi. İlçedeki 125 hektarlık alanda projenin ilk kazması çıkan sonuçlar doğrultusunda vurulacak. Toki 140 hektarlık Ayazma bölgesine 6600 konut, aynı bölgeye komşu olan Kayabaşı mevkiine ise 100 bin toplu konut inşa edecek. Kayabaşı'nda yapılacak yapıların ilk etabına ise önümüzdeki yaz başlanıyor. Tüm etaplar tamalandığında ise toplamda 750 bin kişilik bir mega uydu kent kurulmuş olacak.

 


Türkiye ve dünyanın kentsel dönüşüm dinamikleri üzerine...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :