J. M. Weston için Frank Gehry: "Ayakkabılar her zaman çok mimaridir"

06 Nisan 2010

Dünyaca ünlü mimarların ünlü tekstil ve ayakkabı imalatçıları ile giriştikleri ortaklıkların bir diğer örneğini, Frank Gehry'nin klasik Fransız ayakkabı markası J.M. Weston için tasarladığı "dönem" ayakkabısı oluşturuyor.

Gehry her ne kadar "Tüm bunlar bir mimarın işinin parçası. Ama ben bu gibi şeylerin çoğunu geri çeviririm" dese de, 81 yaşındaki "eski toprak" mimarın J. M. Weston işbirliğine karşı koyması pek mümkün olmamış. Hatta 2008'in başlarında bir dizi sanatçı ile "özel üretim" ayakkabılar ortaya koymaya karar veren Fransız şirket Los Angeles'taki Gehry'ye teklifi sunduğunda, Gehry Evi'ni büyük bir heyecan sarmış. Ancak bu heyecanın asıl kaynağı, kendisi de bir sanatçı olan oğlu Alejandro Gehry'nin ayakkabılara karşı duyduğu gizli ancak uzun soluklu ilgi ve prestijli mimarın eşinin ayakkabı koleksiyonu olmuş. Dolayısıyla ailenin diğer üyeleri Frank Gehry'den bir kez daha çıkması muhtemel "Hayır" cevabına karşı gardlarını almış.Ayakkabı projesi için oğlu ile ortak çalışan Pritzker'li mimara götürülen teklifi, lüks markanın imajı ile Gehry'nin çizgisinin paralel oluşuna bağlayan J. M. Weston temsilcisi Michael Blanchard, tasarımlarının "çağdaş ve saf formlara yaptığı vurgu" ile Frank Gehry "üslubu"nun uygunluğunun mimarı, söz konusu ortaklıklar kapsamındaki en bariz seçim haline getirdiğini belirtiyor.

Blanchard öte yandan da mimarlık üretimi ile ayakkabı tasarımı pratikleri arasındaki ilişkiselliğe değiniyor: "Mimarlık ile ayakkabı tasarımı dünyaları arasında çok yakın bir sinerji olduğunu hissedebiliyoruz. Teknik, tasarım ve form üzerinden benzer nitelikler taşıyorlar."

Öte yandan Gehry, bir mimar olarak ayakkabı tasarımına göz kırpma kararını, gençliğinden beri modadan duyduğu heyecan ile açıklıyor: "J. M. Weston projesi, yalnızca halihazırda ilgilendiğim yeni bir şeyi keşfetmek değil, aynı zamanda da oğlumla ortaklık içinde olmak anlamında şahane bir fırsattı."

Dünyaca ünlü mimar da kendi meslek alanı ile ayakkabı tasarımının pratikleri arasında bir benzerliğe değiniyor. "Ayakkabılar her zaman çok mimaridir" diyen Gehry ekliyor: "Hele ki son zamanlarda öyle ayakkabılar var ki! Örneğin Miuccia [Prada]! Onlar birer bina"

Frank ve Alejandro Gehry'nin tasarladığı ayakkabılar, akranlarından sayılabilecek Zaha tasarımlarından oldukça farklı bir yaklaşım gösteriyor. "19. yüzyıl ‘dandy'si ile 60'ların ‘oxford'unun karşılaşması" olarak tanımlanan ayakkabı, monokrom bir renk düzeni kullanıyor. Temel olarak bir dizi deri kaplı düğmesi bulunan bu bot, dört düğmeli ve tek renk modeli ile Oxford stiline, altı düğmeli ve iki renkli modeli ile ise Prens Albert'in İskoç ayakkabılarına öykünüyor.

Gehry'nin "ayakkabı mimarı" olarak "debut" girişimi, Dior Homme yaratıcı direktörü Kris Van Assche, Martin Szekely, Michel Perry ve Clémence Krzentowski'nin tasarımları ile birlikte J. M. Weston markası altında sipariş üzerine üretiliyor. Bir de dışı da içi de herkesi yakıyor. Çünkü bu lüks şıklıklar 1400 Euro'luk bir fiyat etiketi ile satılıyor.


Nr. 39'dan İpek Yılmaz
CicciCocco Shoes'dan Bilge Köprülü
United Nude'dan Rem D. Koolhaas
Ve Manolo Blahnik...
Boş Zamanlarında Ayakkabı Tasarımına El Atan Diğer Mimarlar...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :