Indiana Jones'un film seti "Hazine"

09 Temmuz 2014


Antik Yunanca'da "taş" anlamına gelen Petra'ya, yüksekliği 200 metre, genişliği ise 5 metre olan dar bir kaya geçidinden giriliyor. Yaklaşık 700 metre uzunluğu olan bu geçit boyunca kayalara oyulmuş su kanalları, heykel nişleri ve çeşitli kabartmalar eşlik ediyor Petra ziyaretçilerine. Ama asıl çarpıcı sürpriz geçidin sonunda yaşanıyor. Geçit bittiğinde, Petra'nın simgesi sayılan "Hazine" adı verilen yapı tüm ihtişamıyla ansızın çıkıveriyor karşınıza. Her ne kadar adı Hazine olsa da aslında burası kayalara oyulmuş devasa bir anıt mezar.

Geçmişte burada define arayanların hayal gücünün ürünü olan bu isim günümüzde de kullanılıyor. Indiana Jones serisinin "Son Macera" adını taşıyan filminin önemli sahneleri burada çekilmiş.


         


Çok geniş bir alana yayılan Petra'nın tamamını gezmek için en az 3 gün gerekiyor. Bu nedenle zamanı ya da enerjisi az olan ziyaretçiler Hazine'yi görmekle yetiniyor. Oysa Petra'da en az Hazine kadar güzel, daha onlarca kaya mezarı ve anıtsal yapı bulunuyor. Ancak tüm bunları görmek uzun mesafeleri yürümeyi gerektiriyor."Zamanın yarısı kadar eski" kente yolculuk...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :