Gülnur Özdağlar kimdir?

08 Ekim 2011

TED Ankara Koleji ve ODTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu Gülnur Özdağlar, 1986 yılından bu yana mimar ve tasarımcı olarak çalışıyor. Çeşitli gruplarla proje yarışmalarına katılan Özdağlar'ın, 2004 Ulusal Mimarlık Ödülleri Yapı Dalı Ödülü gibi çok sayıda ödülü bulunmakta.

Grafik tasarımlarının yanı sıra fotografik çalışmaları da yurtdışında çeşitli dergi ve kitaplarda yayımlandı, uluslararası yarışmalarda ödüller aldı. Adobe tarafından düzenlenen uluslararası dijital imge yarışmasında birincilik ödülü kazandı.

"TemaYokTema" grubuyla 5 karma sergi, "FormatD" grubuyla projeksiyon sunuşları yaptı. Anadolu Ajansı sanat galerisinde 2004 yılında "Manipulasyonlar" adlı kişisel sergisini açtı.

Son çalışmaları; PET şişelerden yapılmış kaseler, takılar, ev aksesuarları.

PET şişeleri toplayıp, kesip, ısıtıp, eritip, delip, yeniden biçimlendiriyor.

Geridönüşümün değil "üstdönüşüm"ün asıl cevap olduğunu düşünüyor. Dönüştürme sırasında malzemenin kaybettiği nitelikler yerine farklı değerler ekleyerek daha yüksek nitelikte ürün elde etmeyi amaçlıyor.

Çöpe atılan bu nesnelerden evimizi, hatta kendimizi bezeyeceğimiz güzellikte şeyler yaparak geridönüşüme dikkat çekmeyi istiyor. Bu şekilde dönüşüm sorunsalına kendi kişisel cevabını veriyor.


Gülnur Özdağlar ile "tertium non data" Üzerine...
Tasarımcı ve Markası Hakkında
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :