Göksenin Ekiyorum

04 Aralık 2009


Göksenin Ekiyorum ve Sinem Surucu

Nereden mezun oldunuz?

Yeditepe Üniversitesi'ni bitirdim, Bilgi Üniversitesi'nde de yüksek lisans yaptım. Can Hocamla da Bilgi'den tanışıyoruz zaten.

Kaç yıldır bu ofiste çalışıyorsunuz?

2 yıldır burada çalışıyorum.

Sizin de büronuz var mı?

Yok, ama daha önce bir ortaklık deneyimim olmuştu. Yüksek lisans yaparken yaşıtlarımın yürüttüğü bir büroya ortak olmuştum. Bu ortaklık 8 ay sürdü. Okul bittikten sonra da burada çalışmaya başladım.

İş yapmış mıydınız, peki hiç ortaklarınızla?

Küçük işler yaptık. Buranın deneyimiyle oranın deneyimi çok farklı şeyler tabi; yeni mezun olmuş mimarların piyasada karşılaştığı işlerle, yürüyen bir ofiste karşılaştığınız işler çok farklı.
Buradaki işler daha zevkli, daha nitelikli. Orada ise sürdürmeniz gereken belli bir süreç var. Türkiye'de her ne kadar okuldan mezun olduktan sonra mimarlık lisansını alsanız da mimar olarak var sayılmanız zaman alıyor. Genç mimar yaş sınırı  40'lara kadar gidiyor.

Burada bir gün nasıl geçiyor?

Daha önce çalıştığım ofislerde zaman geçmek bilmezdi. Burada öyle bir şey hissetmiyorum. Zaten yoğun geçiyor günler.

Buradaki keyifli ortamın sebebi nedir?

Keyifli mi buldunuz burayı?

Bence keyifli, Kız Kulesi'ne bakıyorsunuz en azından…

Biz çoğu zaman bakmıyoruz Kız Kulesi'ne... (Gülüyor)

Peki, keyifli demeyelim de huzurlı ve rahat diyelim o zaman…

Büyük ofislerdeki –olumlu ve olumsuz anlamda- rekabetin ve hiyerarşinin yarattığı gerginliği yaşamıyoruz biz burada. Bunun iyi olduğunu düşünüyorum.

Buradaki işleyiş nasıl?

Büyüklükleri doğrultusunda ofislerin işleyişleri de farklılaşıyor. Büyük ofislerde hiyerarşik sistemler olabiliyor ya da kendi içinde küçük ofisçikler şeklinde çalışabiliyorlar. Bazen de bu ofisler departmanlara ayrılabiliyor ve her bir departman uzmanlığı ölçüsünde işin bir bölümünü yapabiliyor. Fakat burada biz aldığımız işi sonuna kadar götürüyoruz ve aslında bu iyi oluyor.

Elinizdeki işler neler?

Cem ile birlikte Astana'daki okul işinde çalışıyorum ben de. Onun dışında Selin ile Beyoğlundaki yenileme işini yapıyoruz. Fener-Balat gibi uzun soluklu işlere zaman zaman dahil oluyorum.


Can Çinici ile...
Can Çinici hakkında
Çalışanlar ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :