Fransa | "Siteler"

10 Ağustos 2012

"Siteler" (Grands Ensembles) temasını irdeleyen Fransa Pavyonu'nda izleyiciyi; anıtsal maketler, öğrenci projeleri ve kentlilerin dönüşüm konusundaki görüşlerinden derlenen film çalışması karşılıyor.


 MD - Batiactu ©

İnceleme alanı olarak belirlenen "Dorsale Est" bölgesi; Paris metropoliten alanının büyük bir kısmını da içine alan Seine-Saint-Denis, Seine-et Marne, Aulnay-sous-Bois, Sevran, Clichy-sous-Bois, Montfermeil, Chelles ve Champs-sur-Marne yerleşimlerinden oluşuyor.

Fransa Pavyonu'nun emanet edildiği mimar-şehir plancısı Yves Lion bu yerleşim bütününden yola çıkarak, pek çok binanın ve konut yerleşiminin yer aldığı "Siteler" konusunu masaya yatırıyor. 

Bu yapı tipolojisinin geleceği nedir? Nasıl değiştirilebilirler? Kentin dönüşümü ve yenilenmesinde ne gibi roller üstlenebilirler?


Aulnay-sous-Bois'dan Marne-la-Vallée'ye "Dorsale Est" / Ateliers Lion associés, Kaynak: IGN ©

Yves Lion'un projeye ilişkin açıklaması ise şöyle:

"Büyük bir toparlanmanın yaşandığı siteler, üzerinde pek fikir üretilmeyen Dorsale Est bölgesinin dönüşümüne ön ayak olarak, Büyük Paris'in oluşumunda önemli bir rol üstlenmesini sağlayabilir."

Bu konuda daha söylenecek çok söz olduğunu belirten Fransa Pavyonu ekibi, banliyölerin -ya da daha sık kullanılan tabirle- mahallelerin, dönüşüm operasyonun kalbinde yer alacağının altını çiziyor: "Bu alanlarda var olan enerjiyi taşımamız lazım."

Dominique Perrault yönetimindeki 2010 Pavyonu, "Metropolis" teması altında kenti kabuğundan çıkarmayı önerirken; "Siteler" temalı 2012 Pavyonu kentin açık alanlarına odaklanırken kentliye ve metropolün sorunlarına (konut ve yaşam alanı) daha yakın bir noktada konumlanıyor. 

Birden fazla salona yayılan Fransa pavyonunun girişinde, bölgeyi daha iyi kavramak amacıyla devasa Dorsale maketleri ve çeşitli kentlerin fotoğrafları yer alıyor.


Clichy-sous-Bois, Maurice Audin yolundan Batı'ya bakış / Ateliers Lion associés, Foto: Eric Lion ©


Aulnay-sous-Bois, Sausset Parkı, Villepinte Garı / Ateliers Lion associés, Foto: Eric Lion ©


Marne-la-Vallée Mimarlık ve Şehir Planlama Okulu (ENSAvt)
öğrencilerinin çalışmalarının yer aldığı bölümde ise şu sorulara yanıt aranıyor:

- Kentsel boşluklar ile nasıl yeniden bir bağlantı yaratılabilir?
- Apartman blokları yıkılmadan nasıl iyileştirilebilir?
- Binalarda nasıl bir kabuk tercih edilmeli?
- Orta ölçekli siteler nasıl tasarlanmalı?


Clichy-sous-Bois, Coubron yolu / Ateliers Lion associés, Foto: Eric Lion ©


Clichy-sous-Bois: Jean Moulin Caddesi, Dhuis su kemeri ve uzakta beliren Utrillo kulesi (yeni adıyla Tour Médicis) / Ateliers Lion associés, Foto: Eric Lion ©

Paris metropoliten alanını içine alan Ile-de-France bölgesinin doğusunu incelemeye alan öğrenciler, yaptıkları vaka etüdü üzerinden alanın potansiyellerini keşfe çıktılar.

Proje yöneticisi Yves Lion'un "300-400.000 nüfusa sahip eşsiz bir kentin tek ihtiyacı gelişmektir. Peki bu gelişimin tetikleyicisi neden siteler olmasın?" sorusunu yöneltirken; atölye katılımcılarından Claire Piguet, "burada, dönüşümün yarattığı enerjiden bahsetmek mümkün" diyor.

Haziran sonuna kadar devam eden atölye çalışması boyunca öğrenciler, alanın potansiyelini keşfe dalarken, mimari mirasa değer katılması, mevcut semtlerin yeni sakinleri ağırlayacak şekilde yoğunlaştırılması, atıl alanlarda yeni donatılar yaratılması gibi konularda fikir ürettiler.

Atölyenin bir diğer katılımcısı Marc Mimram, "Hemen yarın hayata geçirilecek projeler geliştirmedik. Sadece burada bir şeyler hayal etmenin mümkün olduğunu göstermek istedik" diyor.


Champs-sur-Marne: Marne kıyısı / Ateliers Lion associés, Foto: Eric Lion ©


Marne-la-Vallée: Lisière yoluna ve A199'a bakan apartmanlar / Ateliers Lion associés, Foto: Eric Lion ©

Araştırma sürecine kentlileri de dahil eden Yves Lion ve ekibi, "hiçbir bölgenin umutsuz olmadığını" göstermek amacıyla, Campana Eleb Sablic şirketi tarafından hazırlanan bir film ile bölge sakinlerinin dönüşüm konusundaki görüşlerine yer veriyor.  

Yves Lion, büyük kentlerin aksayan yönlerinden dem vurup, olası düzenlemelerin sıralandığı bir liste sergilemek yerine; sitelerin potansiyeli, yenilenme kapasitesi ve kalkınmanın itici gücü olma özellikleri üzerine kafa yormayı tercih ettiğini belirtiyor.

Kentsel dönüşüm konusunda yurtiçi (Paris Rive Gauche, Plaine Saint-Denis, Marsilya, Grenoble)  ve yurtdışında (Anvers, Basel, Berlin, Beyrut, Kazablanca, Tetuan, Tokyo, Seul) çok sayıda büyük çaplı projeye imza atan Yves Lion, 2007 yılında Şehircilik Büyük Ödülü'ne değer görülmüştü.


Montfermeil: Jean Valjean Parkı'ndan Güney'e bakış / Ateliers Lion associés, Foto: Eric Lion ©

 
Champs-sur-Marne: Nesles bulvarının ucunda yer alan dolambaç / Ateliers Lion associés, Foto: Eric Lion ©


batiactu.com ve lemoniteur.fr'den derlenmiştir.


Ulusal Pavyonlar
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :