Europa Nostra Türkiye'den Gezi Açıklaması

07 Haziran 2013

Gezi Parkı yıkımına bir tepki de Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu 'Europa Nostra'ya paralel olarak Türkiye'de faaliyet gösteren Bizim Avrupa Derneği'nden geldi.

Taksim Gezi Parkı'nın kamusal açık alan niteliğini yitirmesine neden olacak müdahalelere ilişkin endişesini daha önce de farklı tarihlerde yayınladığı duyurular aracılığıyla ilgili makamlara sunan ve kamuoyu ile paylaşan Bizim Avrupa - Europa Nostra Türkiye Derneği'nin , 31 Mayıs 2013 tarihli açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:


"Kamusal bir açık alan olan Taksim Gezi Parkı'nda, 1940 yılında yıkılmış olan Topçu Kışlası görünümünde bir alışveriş merkezi ve residans işlevli bir yeni yapı yapılacağının duyurulması toplumun çeşitli kesimlerinde ve konu ile ilgili uzmanlar arasında endişe yaratmıştır. Son günlerde Gezi Parkı ve çevresinde yaşanan olaylar bu toplumsal endişenin yoğunluğunu bir kez daha kanıtlamaktadır. Yol açma çalışmaları nedeniyle parkın kuzey kısmında yapılan plansız yıkımlar toplumu derinden sarsmış, pek çok kurum ve duyarlı bireyi bir araya getirmiştir.

Bizim Avrupa - Europa Nostra Türkiye Derneği, ICOMOS Türkiye ile birlikte 03 Şubat 2012 tarihinde bir basın bildirisi yayınlayarak Taksim ve çevresinde yürütülmekte olan yapılaşma çalışmaları konusunda endişelerini dile getirmiştir. Ayrıca 08 Şubat 2012 tarihinde İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanlığı'na verdiği dilekçe ile Gezi Parkı ve Taksim Meydanı'nın Cumhuriyet tarihimiz ve toplumsal belleğimizdeki önemi dikkate alınarak tescillenmesi talebinde bulunmuş, ancak olumlu bir yanıt alamamıştır.

Derneğimiz, Taksim Gezi Parkı'nın kamusal açık alan niteliğini yitirmesine neden olacak ve ilgili uzmanlarca yapımında tarihsel bir gereklilik olmadığı defalarca açıklanan taklit bir Taksim Kışlası projesi ve yeni yapı uygulamasının iptal edilmesi gerektiği görüşünde olduğunu kamu oyuna bir kez daha duyurmakta, parkın yeniden düzenlenmesi gerekiyor ise bu sürecin ilgili uzmanların yönetiminde tüm dünyada kabul edilen bilimsel, şeffaf ve katılımcı bir planlama ve tasarım anlayışı ile yürütülmesi gerekliliğini ve zorunluluğunu savunmakta ve bu hususların yerine getirilmesi için ilgili kişi ve kurumları göreve davet etmektedir.

Basın ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Bizim Avrupa - Europa Nostra Türkiye Derneği
Yönetim Kurulu"


Bugüne nasıl geldik?
Gezi Parkı için Kim Ne Dedi?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :