Endüstri yapılarında simgesellik

03 Nisan 2008

 

Inmos Fabrikası, Newport, Rhode Island Mimar: Richard Rogers Hi-tech bir güncel yapıt .

Kaynak: Arredamento Mimarlık (Şubat 2001)

 

Endüstri yapılarının da çağlarını yansıtan mimari dille tasarlanmaları doğaldır. Yapı kalitesinin ve mimari düzeyinin üretilen ürüne ve markaya güvenilirlik ve bir artı değer katacağı söylenebilir. Hatta endüstri yapısı mimari kimliği ile üretilen ürün için bir imaj da yaratabilir. Örneğin, bir gazete basımevinin şeffaf görünüşünün bir mesaj verdiği varsayılabilir.

Yapının mimari dili ve öğeleri ile üretilen ürüne doğrudan bir gönderme yapmak, ürünü çağrıştırmak modernist mimaride pek görülmeyen, amaçlanmayan bir yaklaşım olmasına karşın, postmodern anlayışın izin verdiği bir tutum olmuştur.

Bizim tasarımlarımızdan İzmit'teki Lassa (şimdi Brisa) Lastik Fabrikası, yuvarlatılmış köşeleri, dairesel pencereleri ile tekerlek lastiği üretimine bir gönderme yapar gibi görünmektedir. Bunun tasarımda baştan amaçlanmadığı, çalışmalar sırasında, başka sorunları çözmek isterken, biraz da kendiliğinden ortaya çıktığını, bizim de iyi karşıladığımızı belirtmeliyim. Ancak, Lüleburgaz'da ilaç fabrikası tasarımında, ilaç üretimi için doğa içinde beyaz, yalın, temiz ifadeli bir yapıyı baştan amaçlamıştık.


Gül Köksal ile Osmanlı'dan bugüne endüstriyel mirasın izleri
İstanbul'dan yeniden kullanım örnekleri
Doğan Tekeli'den endüstri yapılarının mimarisi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :