"En iddialı olduğumuz alan catering"

05 Mayıs 2009Catering alanında uzmanlaşmak bir tercih miydi, yoksa sizi buna koşullar mı itti?


MBM:Evlerde gizli kalan işlerden ziyade, sosyal mekânların tefrişi, donatısı benim için her zaman daha ilgi çekici olmuştur. Catering alanında neden çalışmayı tercih ettiğimizi düşündüğümde hep bu sonuca varıyorum. Ama bu tercihimin devam etmesinde ekibimizin büyük katkısı oldu. Ben Sepetçiler Kasrı'nı, Mabeyin'i ve diğerlerini tek başına yaptım ama onların arkasından gelen çok şubeli konsept projeleri başta Ali ve Cüneyt olmak üzere diğer arkadaşlar ile beraber tasarladık Bu büyük bir ekip işi çünkü. Ben eminim ki tek başıma olsaydım bu kadar çok şubeli konsept projelere girmeyebilirdim.

A.S.E: Ben bu konuda bir kaç şey söylemek istiyorum. Dönem dönem müşterilerin bazı eğilimleri sizi bazı noktalara getirebiliyor. Biz de Mabeyin'in bize verdiği ivmeyle catering konusuna eğildik, bu işi sevdik ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Bir restorana giden insanlar, eğer restoranın alışılmıştan farklı bir konsepti yoksa sadece salon kısmını görürler. Oysa mutfak bu işin çok büyük bir kısmını oluşturur ve müşteriler her ne kadar mutfağı görmeseler de mutfağın iyi tasarlanmış olması işleyişle çok ilgilidir. Çünkü garsonun sipariş alıp mutfağa gitmesi ve oradan aldığı ürünü müşteriye getirmesi bir süreçtir. Bu süreçte garson her iki mekânı da kullanır. Yani garson "restoranın kalbi" dediğimiz mutfak ile salon arasındaki ara yüzdür. Bu noktada aslında catering işin arka tarafının, mutfağın tasarımıdır ve en az salon tasarımı kadar önemlidir.

M.B.M: Ben de salonla ilgili eklemeler yapayım. Salondaki alt yapı müşterinin fark etmeyeceği bir altyapıdır. Bu alt yapı havalandırmadan, salonun aydınlatmasına kadar mekânın genel konforu ile ilgili herşeyi içerir. Bu detayları müşterinin gözüne soktuğunuzda, örneğin kocaman gürültülü bir baca, çok üfleyen bir fan koyduğunuzda salonun ortasına, ışığı çok açtığınızda ya da çok kıstığınızda, siz ne kadar kaliteli yemek yaparsanız yapın müşteri orada yemek yemekten hoşlanmaz. Bunların çok dengeli bir biçimde verilmesi gerekli. Restoranın menüsü ile salon ve diğer mekânların organizasyonu paralellik taşımalıdır. Aksi ise, nikâh salonuna plaj kıyafeti ile gitmek gibi bir sonuç doğurma riskini taşır.


Mahmut Bülent Müftüoğlu ile söyleşi başlıyor...
Sıra ekipte
MDM'nin sosyal sorumluk projesi; Fonksiyonel Mekânlar Tasarım Yarışması
Eylem Görmüş Ekizce ve Ali Sefa Ekizce ile "sıkıcı" bir konu; deprem üzerine...
Projeler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :