Dilara Batur: “Terminal’de hızlı düşünüp karar vermeyi ve çözüm bulmayı öğreniyorsunuz”

05 Şubat 2010Hangi meslektensiniz ve ne kadar süredir Terminal'desiniz?
Ben de endüstri ürünleri tasarımcısıyım ve 1,5 senedir buradayım.

Akın Bey ile çalışmaya nasıl başladınız?

Daha önce sergileme ile ilgili iş tecrübem vardı. İşten ayrılarak ara verdiğim sırada iş ilanına rastladım. Böylelikle Akın Nalça için çalışmaya başladım.

Türkiye'de Terminal'de yapılana benzer bir üretim gerçekleştiren bir ofise sık rastlanıyor mu?

Hayır, maalesef yok. Ben de zaten daha butik tasarımlara yönelik işler yapan firmalarda çalıştım. Oysa Terminal, modüler sistem adına çalıştığım ilk firma. Bizim iş alanımızda çalışan ve bu kadar fazla sayıda ve komplike sistem ile uğraşan başka bir firma da en azından ben tanımıyorum.

Buradaki kazanımlarınızı nasıl özetlersiniz?

Çok aktif bir çalışma tempomuz var. İş bakımından bizi olumsuz etkilediği gibi oldukça olumlu da etkileyebiliyor. Çünkü hızlı bir şekilde düşünüp karar verme ve çözüm bulmayı öğreniyorsunuz.

Çok uykusuz kalma ve sürekli sabahlama Terminal'in rutinlerinden mi?

Her zaman değil… Sonuçta hizmet sektöründe bu var; tasarım sektöründe hayli hayli var. Ama aşırı derecede mesaiye kaldığım ve sürekli sabahladığım olmuyor. Elbette yoğun olduğumuz dönemler yaşıyoruz ve o zaman da burada ekip olarak hep birlikte uzun saatler geçiriyoruz.

Akın Nalça nasıl bir patrondur?

İyi bir patrondur. Değişkendir, çok heyecanlıdır. Bir proje üzerine aklına çok fazla miktarda fikir gelir. Paylaşmayı sever. Bu bakımdan anlaşabileceğiniz bir patrondur. Öte yandan zor beğenir ama onun zor beğenmesi, işlerin daha iyi yürümesini ve gelişmesini sağlar.

Terminal'de rutin bir günün parçaları neler? Bütün gün bilgisayar başında çizim yapmak mı? Yoksa müşteriler ile görüşmek ya da biraz uygulamaya karışmak da var mı?

Müşteriler ile ilişkilerimizi müşteri temsilcilerimiz sağlıyor. Biz birebir iletişim kurumuyoruz ama gerekli olursa birlikte toplantılara katılıyoruz. Ben işime ek olarak, Akın Bey ve Gürçağ Bey beni bu alanda başarılı buldukları için görsel sunumlar da yapabiliyorum. Uygulama konusunda ise uygulama ekibimiz çalışıyor. Tasarımcılar olarak bu aşamaya aktif olarak dahil olmuyoruz; tasarımı bitmiş bir şekilde onlara sunuyoruz. Bu da zaten bizim sorumluluğumuz.


Yurtiçinden Yurtdışına, Kuzguncuk'tan Beylerbeyi'ne Uzanan Bir Kariyer Öyküsü
Terminal'in ABC'si: Mekansal İletişim, Çözüm Ortaklığı ve Sistem Tasarımı
Diğer 'Modüler' ve Tasarımsal Hikayeler
Terminal'in Tasarımcı Ekibi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :