"Depremde can ve mal kaybını artırır"

03 Haziran 2011

İTÜ Maden Fakültesi'nden Prof. Görür, ‘çılgın' proje için, "Hayata geçirilecekse İstanbul depreme hazırlandıktan sonra geçirilmeli" dedi. Görür, kanal projesi için en uygun güzergâhın Büyükçekmece-Durugöl (Çatalca) arası olduğunu söyledi

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Karadeniz ile Marmara Denizi'ni birleştirecek bir kanal açma fikrinin yeni düşünülmüş bir fikir olmadığını belirterek, "Osmanlı'dan yakın tarihimize kadar zaman zaman siyasiler ve bilim adamları tarafından gündeme getirilmiştir. Ancak, bugünkü koşullarda ve bu şekilde gündeme getirilmiş olması gerçekten düşündürücü ve üzücüdür" dedi.

‘Depreme hazırlık yapılmalı'

Marmara Bölgesi'nin ve İstanbul'un büyük bir deprem tehdidi altında olduğunu anlatan Görür, "Yapı stokunun yüzde 60'ının gecekondu, kaçak veya mühendislik hizmeti görmemiş yapılardan meydana gelmiş olduğu, yetkililerin kendi ifadeleridir. 2029'a kadar büyük bir depremin olma olasılığının yüzde 62 olduğu kentte normalde çok ciddi bir depreme hazırlık çalışması beklerken, İstanbul'a ikinci bir boğaz adı altında fantastik bir projenin ortaya atılması trajikomik bir durum" diye konuştu. Görür, projenin yol açacağı olumsuzlukları şöyle sıraladı:

-  Proje, İstanbul bölgesinde nüfusu artıracak ve olası depremde can ve mal kaybının artmasına neden olabilecektir.

-  Seçilmiş olan kanal güzergâhındaki Eosen-Miyosen yaşlı zeminin genellikle sağlam olmayışı ve kayma, göçme, sıkışma ve sıvılaşma gibi olaylara müsait olması nedeniyle kanal içerisinde ve çevresinde yapılacak olan yapılaşmalarda sorunlar yaratacaktır.

-  Kanalı çevreleyen karasal alanlardaki akarsu drenaj sistemi zamanla değişecektir. Kanal çevresindeki alanlarda yeraltı su sistemi değişime uğrayacaktır.

-  İnşa edilecek kanalın sığ olmasından dolayı muhtemelen burada İstanbul Boğazı'ndaki gibi iki yönlü bir akıntı sistemi gelişemeyecek ve bu nedenle de binlerce metreküp Karadeniz suyu Marmara'ya dolacaktır. Yeni oluşacak olan bu su dolaşım sistemi tüm Marmara'da önlenemez bir kirliliğe neden olabilecektir.

-  Kanal açımı sırasında milyonlarca ton malzeme kazılacaktır. Bu malzeme en yakın yerlerde depolanacaktır. Bölgedeki topografya ve ekosisteme büyük bir zarar verilecektir. Gene de kanal açılması öngörülürse, en uygun yer Büyükçekmece-Durugöl (Çatalca) arasında olmalıdır. Çünkü buranın topografik özellikleri belirli bir eşik dışında daha ekonomik kazı yapılmasına uygundur. İkinci bir alternatif ise İzmit Körfezi, Sapanca Gölü ve Sakarya Nehri boyunca Karadeniz kıyısındaki Karasu'ya kadar olan bir güzergâhtır.


Önay YILMAZ, Milliyet Gazetesi, 30.04.2011


Ve Başbakan Erdoğan çılgın projesini paylaştı...
Akademik dünyadan basına yansımalar
STK'lar ne diyor?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :