Danimarka Pavyonu | "Olası Grönland"

28 Ağustos 2012

Organizasyonu, Danish Architecture Centre (Danimarka Mimarlık Merkezi) tarafından yürütülen ve küratörlüğünü Minik Rosing & Nord Architects'in üstlendiği Danimarka Pavyonu; Grönland'ın küreselleşen dünyada önemli bir siyasi, kültürel ve ticari güç olarak yer alması konusunda fikir üretmeyi amaçlıyor.

Danimarka Pavyonu'ndaki sergi; imajlar, videolar ve sanat eserleri üzerinden "Grönlandlık" (Greenlandness) üzerine etkileyici bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Yetiştirme, Birleştirme, İskan Etme, Göç Etme gibi konular üzerine temel perspektifler sunan "Possible Greenland" (Olası Grönland), ülkenin karşı karşıya olduğu asıl zorlukları ve fırsatları araştırıyor.

Venedik Bienali kapsamında gerçekleştirilen 13. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nde yer alan Danimarka Pavyonu; Danimarka Kültür Bakanlığı, Danish Arts Foundation, Realdania, Shell, Royal Arctic Line, Rambøll, Dreyers Fond, Dronning Margrethes og Prins Henriks Fond, Danmarks Nationalbanks Jubilæumsfond af 1968, Colorgruppen, Vink Plast ve Neschen'in sponsorluğunda gerçekleştirildi.


BIG | "Grönland'ı Birleştirmek: AIR+PORT"
Danimarka Pavyonu'ndaki "Possible Greenland" (Olası Grönland) sergisine; TENU, Julie Hardenberg ve Inuk Silas Høgh ile birlikte geliştirdikleri "Connecting Greenland: AIR+PORT" (Grönland'ı Birleştirmek: Air+Port) adlı proje ile yer alan BIG, dünyanın dikkatini üzerine çeken Grönland'ın karşı karşıya olduğu zorlukları ve barındırdığı potansiyelleri keşfe çıkıyor.

Grönland'ın siyasi gündemi şu sıralar, doğal kaynaklarına duyulan küresel ilgi nedeniyle, erişimi kolaylaştırmak amacıyla başkent Nuuk'a yapılması planlanan uluslararası havalimanı ve endüstriyel liman geliştirme projeleri ile meşgul.

Yetersiz kalan iç hatlar havacılık sistemi, kaynak patlaması ve iklim değişikliğinin etkileri ile birleşince, geleceğin dünya denizleri haritasında Grönland'ın merkezi bir konuma sahip olacağı öngörülüyor. Başkentin güneyinde yer alan Angisunnguaq adası da bu doğrultuda, Grönland Ulaşım Komisyonu tarafından bölgeyi dünyaya bağlayacak yeni potansiyel merkez üssü olarak belirlendi.

BIG kurucu ortağı Bjarke Ingels'in projeye ilişkin açıklaması ise şöyle:

"Grönland kendisini, Avrupa, Asya ve Amerika'daki büyük dünya ekonomilerinin periferisinden merkezine doğru konumlandırma potansiyeline sahip. Grönlandlılar bugün iç hat yolculukları için tamamen hava trafiğine bağımlı olmalarına rağmen, boş uçuşlar ve fahiş fiyatlar nedeniyle adeta felce uğramış durumda. Avrupa ve Amerika arasında bir transit merkezi olarak kurgulanan yeni havalimanı 'Air+Port', transit turizmi arttırırken, ev ve iş yeri arasında mekik dokuyan yerel yolcuların ulaşım giderlerini azaltacak. Air+Port'ta deniz ve hava ulaşımını çakıştırarak, yerel bir sorunu küresel bir yatırımla çözmeye çalıştık. Küresel altyapının bir parçası ile pozitif bir sosyal yan etki yaratma: Sosyal altyapı."

Proje Ortakları: Bjarke Ingels, Andreas Klok Pedersen, Jakob Lange
Proje Yürütücüsü: Søren Martinussen
Proje Ekibi: Jesper Victor Henriksson, Lucian Racovitan, Eric de Haan


Ulusal Pavyonlar
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :