Columbia genişleme projesinde en büyük kaygı 'soylulaştırma'

07 Kasım 2014

Merhaba Michael, öncelikle MSS nasıl çalışır, ekipte kimler var, mimarlığa ve kentsel tasarıma genel olarak nasıl yaklaşıyorsunuz gibi, pratiğinle ilgili bazı sorularım olacak. Aynı zamanda önemli bir mimarlık eleştirmeni ve pek çok kitaba imza atmış bir yazarsın. Dolayısıyla mesleğinin bu yanı ile ilgili konuşmayı da çok isterim. City College'da ders verdiğini, Terreform adlı bir tasarım merkezini yönettiğini de biliyoruz. Mimarizm okuyucularına, bu farklı şapkaları nasıl bir araya getirdiğini aktarabilirsen çok memnun oluruz.

İlk sorumuzla başlayalım; bugün İşçi ve Emekçi Bayramı (Labor day) ve sen iştesin. Ne üzerine çalıştığını öğrenebilir miyiz?Bildiğin gibi UR (Urban Research) adlı yeni bir kitap dizisine başladık. Bunun ilk dört cildinden birini Terreform olarak biz hazırlıyoruz. Columbia Üniversitesi'nin genişleme projesinin etkisiyle yeniden tasarlanan Upper Manhattan bölgesi ile ilgili bir kitap olacak.

Başta bir karşı plan oluşturmak üzere yola çıktık. Şık bir mimarlık eseri yapmanın mümkün olduğunu fark ettik ama esas mesele bu değildi; genişleme projesi ilerliyordu ve buraya harcanan milyarlarca doları göz önünde bulundurursak, üzerinde düşünmemiz gereken sorunun şu olduğu açıktı: Bu varlığı kamu yararı için kullanma imkanınız olsa, izleyeceğiniz stratejiler neler olur?

Dolayısıyla şu anda, projenin toplumsal boyutunu da geliştirmeyi düşünerek yeni eğitim tesisleri inşa edilmesini ve bu eğitim mekanlarını, sağlık tesisleri ve konutlarla bir araya getiren bir bağlantılar dizisi oluşturulmasını içeren parçalı bir plan üzerine çalışıyoruz.

Açıkçası, Columbia Üniversitesi genişleme projesiyle ilgili kaygıların başında, bölgede muazzam bir soylulaştırma etkisi yaratacağı geliyor. Biz de mevcut topluluğun burada kalmasını sağlayacak yollar arıyor; sadece akademisyenler için değil, bu tesislerde servis hizmetlerinde çalışacak insanlar için de konut ve tesis alanları planlıyoruz.


Mimar, Eğitimci, Aktivist Sorkin ile Mesleki Yol Haritası Üzerine
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :