Çizgi romancı şehirleri + Mimar çizgi şehirleri

07 Eylül 2010

"Mimarlık&Çizgiroman | Çizgi Şehir" sergisi, çizgi dünyada kimi zaman dekor kimi zamansa ana karakter olan şehrin, çizgi roman sanatındaki temsilini; orijinal boyutta planşlar, detay planşları, illüstrasyonlar, fotoğraflar ve videolar eşliğinde izleyicinin keşfine sunuyor.

Senaryosu Atelier Projectiles şirketi tarafından hazırlanan akış şeması, farklı kuşakları temsil eden çizerler arasındaki ayrılıkları ve benzerlikleri ortaya çıkarmak amacıyla, 1900'lerden günümüze kronolojik bir akış izliyor.


Sergi kurgusu, Atelier Projectiles.

Sergide, çizgi romanın grafik ve sanatsal değeri ön plana çıkarılırken, içerik kurgusu; mimarlık, ütopya, siyaset, toplum, tarih ve tasarım temalarını kucaklayacak şekilde hazırlandı.


 
Eserlerinde mimarlık ve şehir temalarını yoğun olarak kullanan yansıtan çizgi romancıların dışında; mimarların çizgi romanı andıran hayali çizimleri ya da çizgi romandan esinlendikleri projeleri de bir eskiz ve maket seçkisi ile sergideki yerini alıyor.


Çizim: Mies van der Rohe, "Friedrichstrasse Sktscraper Project", kuzey cephesi perspektifi, Berlin-Mitte, Almanya. ©Mies van der Rohe tarafından MoMA'ya hediye edilmiştir, Scala.

Toplamda 150 çizerin 350 eserine yer verilen sergi hem çizgi roman tutkunlarına hem de genel izleyici kitlesine hitap ediyor.

Mimarlık ve çizgi roman birlikteliğini en anlaşılır ve bütünsel biçimde görselleştirmek üzere sergi; 1998-2006 yılları arasında Uluslararası Angolême Çizgi Roman Festivali'nin direktörlüğünü yürüten Jean-Marc Thévenet ile Fransız Mimarlık Enstitüsü (IFA) direktörü Francis Rambert'e teslim edildi.


"Mimarlık & Çizgiroman | Çizgi Şehir" Sergisi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :