Cihan Çelik ve Mahmut Güney

07 Eylül 2010Cihan Çelik

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde son sınıf öğrencisiyim. Okulum bitti; son stajımı da burada yapıyorum. TOCA'nın internet sitesini gezerken, işlerin tamamının bir konsepti, bir dili olduğunu fark ettim. Ülkemizde zaten iyi ofis, bir elin parmaklarını geçmez. Tasarıma önem vermeyen çok sayıda ofis var. Ama buradaki projelere baktığımızda, hepsinde bir düşünce bir anlam görüyoruz. Bu nedenle TOCA'da staj yapmak istedim. Birinci ayımın sonundayım ve hiç de pişman değilim. Mekana girdiğinizde bile TOCA'nın bir tasarım ofisi olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Çoğu stajyerin dezavantajı, girdiği ofiste kendisine tam olarak da "stajyer" gibi davranılması oluyor. İşe hazırlamıyorlar. Burası, ilk günden beri eskiz yaptığımız bir ofis… Körelmememiz için sürekli tasarım yaptırıyorlar ve bunun dikkate alınması beni çok memnun ediyor.

Mahmut Güney

İTÜ'de son sınıf öğrencisiyim. TOCA'nın adına çeşitli dergilerde rastlamıştım. Yapılan işlere internet üzerinden baktığımda da hoşuma gitmişti. Dolayısıyla –aynı zamanda ismi yükselen bir ofis olduğu için- başvurmaya karar verdim. Çalışma ortamını gördükten sonra ise, TOCA'nın bir parçası olmak istiyorum ve şu an bunu deniyorum diyebilirim.

Bir aydır TOCA'dayım. Başka yerlerde de staj yaptım elbette… O deneyimleri kötülemek istemem, ancak burada stajyerler de işin bir parçası. Gerçekten burada bir çalışan olarak değerlendiriliyoruz. En başlarda daha basit şeyler ile uğraşıyorduk; ancak şu sıralara tasarıma yönelmiş bulunuyoruz. Etkimiz küçük olsa da bir katkımız olduğuna inanıyorum.


TOCA'nın Genel Müdürü Erdinç Çiftçi ile...
TOCA Kurucu Ortağı Semih Goral ile...
TOCA'nın Mimarları
TOCA'nın İç Mimarları ve Tasarımcıları
TOCA'nın Stajyerleri
Ve Ekibin Diğer Üyeleri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :