Cem Katkat

04 Aralık 2009Nereden mezun oldunuz?

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden mezun oldum.

Kaç yıldır bu ofiste çalışıyorsunuz?

Mezun olduktan sonra burada çalışmaya başladım. Aralarda verdiğim esleri de sayacak olursak toplamda 6 senedir burada çalışıyorum.

Keyifli bir ofis mi burası?

Aslında buradaki arkadaşlarla büronun dışındaki birlikteliğimiz daha keyifli. Sonuçta burası bir iş yeri olduğu için burada eğlence aramıyoruz, herkes kendi işiyle ilgileniyor.

Kendi ofisinizi açmak ister misiniz?

Şu an öyle bir güç hissetmiyorum kendimde.

Can Çinici içeriden sesleniyor: Aslında onun kendi ofisi var!

Nasıl yani?

(Gülüyor) Evet, aslında bir ofisim var. Şöyle oldu: Askere gitmek için buradan ayrıldım. Bir sene askerliğim sürdü. Döndüğümde ise ailemin yaşadığı il olan Bursa'da ailemin desteği ile bir ofis açtım. Bir kaç avan proje yaptım, ama sonuçlanmadı bunlar. Bir yarışmaya girdim, ama onun sonucu da iyi olmadı. Hem tek başımaydım, hem de sanırım benim iş bulma kabiliyetim yok.

Büroyu İstanbul'da açsaydınız peki, sonuç farklı olur muydu?

Zannetmiyorum, çünkü büro işletmek kabiliyet işi. Türkiyede mimarlık piyasası yok ki. Ben büro açtığım zaman bu büroyu nasıl işleteceğim? İş bulmak için ya çevrenizin olması gerek ya yarışmalara girmeniz gerek ya da ihalelere. Benim çevrem de yoktu, yarışmalar ise tek kişinin kaldıramayacağı çapta oluyor genellikle. İhalelerin de durumu belli. Bu yüzden o deneyimim çok iyi geçmedi.

Tekrar nasıl döndünüz buraya?

Bursa'da sıkıntılı geçen bir senenin sonunda Behruz Bey beni yardım için çağırdı. Ben de hemen İstanbul'a geldim. Bir süre Behruz Bey ile çalıştım, yeni projeler başladığı için Can Hocamın yanına geldim. Bir buçuk sene çalıştıktan sonra master için İngiltere'ye gittim, fakat ekonomik kriz patlamıştı, orada yaşam da pahalıydı. Dolayısıyla sadece dil eğitimi alarak 8 ay sonra geri döndüm.

Hiç kendi işinizi yapmadınız bu süreçte?

İngiltere'den döndükten sonra tanıdık vasıtasıyla özel bir konut işi aldım. Proje bitti, şimdi ruhsat bekliyoruz, ilk işim o olacak galiba. Fena bir iş olmadı. Vasatın biraz daha üstü. 2010'un Mart ayında inşaata başlanacak.

Bundan sonra burada mısınız peki?

Öyle görünüyor. Bürom hala varlığını sürdürüyor, fakat sanırım kapanacak. Burada çalışmaktan rahatsız değilim. Hatta yaptığımız işler açısından burada çalışmak kendi işimi yapmaktan daha iyi, çünkü nitelikli işler yapılıyor burada. Hayat açısından bakıldığında ise kişinin önünü görmesi açısından kendi bürosunun olması daha iyi.


Can Çinici ile...
Can Çinici hakkında
Çalışanlar ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :