"Bugün herkes parametrik tasarımdan bahsediyor; açıkçası her tasarım parametriktir"

18 Kasım 2014

Ayrıca City College'de de profesörlük yapıyorsun...

Evet, 15 yıldır. Kentsel Tasarım Yüksek Okulu'nun dekanıyım. Bu 1 senelik bir kentsel tasarım programı. Şimdiye kadar birçok müthiş Türk öğrencimiz oldu, bu sene de bir öğrencimiz var.

Ama çok daha uzun bir zamandır hocalık yapıyorsun, değil mi?

1970'lerde AA'de hocalık yapmaya başladım; 7 sene Viyana'da, 10 sene Cooper Union'da (New York), sonrasında Columbia, Harvard ve Yale'de dersler verdim. Şimdi ise Los Angeles Sci-Arc'ta ders veriyorum.

Mimarlık eğitimi, hocalık yaptığın dönemde nasıl değişti?


Çok değişti. Politik boyutun gidiş gelişi kuşkusuz önemli oldu. Reagan döneminde çok sayıda öğrencinin sadece para yapmaya çalıştığını hatırlıyorum. Ondan sonra uzun süre formalist yaklaşımlar devam etti, şu anda bu bitmek üzere. Öğrenci olduğum zamandan bu yana malum bilgisayar ortaya çıktı ve çok dönüştürücü bir etkisi oldu. Eminim bu sizin de Türkiye'de gözlemlediğiniz birşey. Ama şimdi sürdürülebilir pratik fikri çok daha önemli olmaya başladı. Son yıllarda yaşanan bir başka süreç de peyzaj mimarisinin farklı tasarım pratikleri arasında öne çıkması.

Umarım el becerisi gerektiren süreçlere geri dönülebilir.

O size, genç profesyonellere kalmış. Bazı şeyler, bazı duygular kayboluyor. Tasarımın cilalı ve gösterişli görüntüsü ve soğukluğunda aslında, insan vücuduyla kopan ilişki dışa vuruluyor. Ayrıca bilgisayarla tasarım, öğrencilerin oran ve ölçek hissinin kaybolmasına neden oluyor. Bugünlerde herkes parametrik tasarımdan bahsediyor. Açıkçası her tasarım parametriktir. Çok fazla otomatikleşme düşünmeyi engelliyor. Parametrik tasarım her çesit kentsel uygulamada çok faydalı olabilir; özellikle de sorunu çözebileceğini ummak yerine alternatif üretme, değişkenleri test etme, çabucak deneyip görme gibi eylemlerde.


Mimar, Eğitimci, Aktivist Sorkin ile Mesleki Yol Haritası Üzerine
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :