"Bodrum'da şube açabiliriz; orada iş var, mimarlık bürosu yok"

03 Nisan 2009

Güncel olarak ilgilendiğiniz projelerden biraz söz edebilir misiniz?

Küçükten büyüğe doğru gidelim bence. Şu anda Altunizade'de bir iş merkezi projesi yapıyoruz. Bunun da hikayesi çok komik: Altunizade'deki imar durumu değişecek. Yani bizim iki katlı yapı üç veya beş katlı olabilir. İnşaatı devam ediyor; birinci kata kadar gelindi. Orada da kararı yani seçimi bekliyorlar. Bu galiba en ufak olanı.

Ondan daha büyük olan Yeşilköy'de bir apartman projesi. Bu betonarmesi bitmiş bir bina.Siz mi öyle aldınız?

Evet, biz böyle aldık ama aslında böyle bir şey de almazdık. Fakat daha büyük proje sahibi birinin yeğenine ait. Bu nedenle, biraz da özel dostluklar nedeniyle hayır diyemeyeceğimiz bir iş oldu. Altı katlı bu binayı bitireceğiz ve iki katın iç dekorasyonu ile ilgileneceğiz. Bir de Kalamış'ta yüksek bir blok –12, 13 katlı- tasarlıyoruz. O da sekizinci kata kadar geldi. Bir konut bloğu bu. Ayrıca Güneşli'de iki büyük projemiz var. Biri Eko-Park projesi. Yaklaşık 100 bin metrekare büyüklüğünde. Ön projesi yapıldı; seçimi bekliyoruz. Seçim herkeste emsal arttırma umudunu da beraberinde getirdi. Emsalin artması projeyi başka bir hale getirebilir. Son sözünü ettiğim de bir yatırım projesi. Ekolojik değerlere sahip olacak. Hatta LEED sertifikası almasını da planlıyoruz. Zaten tasarım baştan beri bu perspektifle yapılıyor. Gene aynı grubun, bu arsanın hemen üstündeki başka bir arsada gerçekleştireceği bir konut projesi var. O da şu anda politik durumu, emsal artışını bekliyor. Ona bir parça arsa daha katılabilir ve proje büyüyebilir gibi gözüküyor. Biraz kriz de bahsettiğim projelerde dizginlerin çekilmesini gerektirdi. Son olarak da Bodrum'da kendimize yaptığımız bir yer var.Ofis olarak mı?

Ofis değil ev olarak. Ama ofis de açmayı düşünüyoruz aslında. Bunu da böyle bir sır olarak vereyim.

Peki neden Bodrum'da?

Aslında İstanbul'dan sonra en çok iş Bodrum'da var.

İstanbulluların kaçış noktası Bodrum olduğu için doğru bir önerme bu.

Evet, bir de Bodrum'da mimarlık bürosu yok. Ankara'da var. İstanbullu bir mimar herhalde kalkıp Ankara'da ofis açmaz. İzmir'de de var. Kayseri'de bile var. Dolayısıyla Bodrum'da hem ofis yok hem de çok iş var. Benim gördüğüm bu açıkçası.Peki ilerisi için İstanbul'dan ayrılıp doğrudan Bodrum'da işleri yönetmek gibi bir plan veya isteğiniz var mı?

Hayır, hayır. Öyle bir marjinallik peşinde değiliz. Bizim asıl isteğimiz İstanbul merkezli bir ofisin Bodrum şubesi gibi görünmesi.

Bu süreç içinde yurtdışında yaptığınız proje hiç oldu mu?

Yurtdışında birkaç tane yarışma yaptık. Bunun dışında bir işimiz olmadı.

Peki buna yönelik bir hayaliniz hiç olmadı mı?

Bu yapılmayacak bir şey değil aslında. Ben bunun yapılabilirliğinin farkındayım ve böyle bir işe girişirsek elimizin boş çıkmayacağından da eminim. Ama yurtdışı derken bizim doğumuzu değil batımızı kastediyorum. Dolayısıyla bunu yapabiliriz ama o kadar da parçalanamayız gibi geliyor. Hiç düşünmedim de değil; düşündüm. Özellikle New York'u düşündüm. Orada iş alabiliriz şu anda; kendi kendimize de iş yaratabiliriz. Ama şu anda öyle bir konsantrasyonumuz açıkçası yok.


Suyabatmaz Mimarlık'ın İlginç ve "Karışık" Hikayesi
Arif Suyabatmaz İle Projeler ve Planlar Üzerine
Suyabatmaz Mimarlık'ın Genç Ortağı Hakan Demirel ile Bir Yuvarlak Masa Söyleşisi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :