Suyabatmaz Mimarlık

E. Seda KAYIM / 03 Nisan 2009
Suyabatmaz Mimarlık


Gördüğünüz, görebileceğiniz en şık ofis mekanlarından birine sahip Suyabatmaz Mimarlık, uykusuz gecelerin ve öldürücü temponun karmaşasını, "alt alta üst üsteliğini" değil, özgürleştirilmiş bir mimarlık alanının sükunetini ve ferahlığını yansıtan bir mimarlık mekanı.

Suyabatmaz Mimarlık'ın kurucu ortağı Arif Suyabatmaz ise, Türk mimarlık ortamında, öyle her fırsatta karşılaşabileceğiniz figürlerden biri değil. Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans Programı kurucuları arasında olmasına, uzun yurtdışı pratiği geçmişine ve birlikte çalıştığı önemli müşterilere rağmen... Üç yıla yakın bir süre aynı ofis mekanını paylaştığı yakın arkadaşı Emre Arolat bugün herkesin malumu. Öyle ki, yine Suyabatmaz Mimarlık bünyesinde yıllarca birlikte çalıştığı Avusturyalı mimar Brigitte Weber bile şu sıralar ondan daha "şöhretli" gibi gözüküyor. Aslında her iki mimarın da aralarının bu kavramla pek iyi olmadığı aşikar.

Weber'in aksine, en azından ufak da olsa projelerine dair fikir veren bir internet sitesi mevcut Suyabatmaz Mimarlık'ın. Ama tüm bu "tanınırlık" ve "reklamasyon" kavramlarına itinayla mesafeleniyor Arif Suyabatmaz. Dolayısıyla Yıldız dönemine yetişememiş veya Bilgi Üniversitesi'ne girmemiş yeni nesil mimar ve mimar adayları için henüz keşfedilmemiş bir isim. Bir o kadar da farklı... Örneğin kendine inanan mimarların başkalarının yanında çalışmamaları taraftarı. Mesleğinin, öznelliğinden ve dilediği yaşam sahasını saklayabilmesine olanak tanımasından aldığı keyfi de esirgemiyor. Fakat hemen belirtiyor: Bu bir disiplinsizlik konusu değil; özgürlük anlayışı. Yakın zamanda ortaklık kurduğu genç nesil mimarlardan Hakan Demirel'in, kendisiyle uzun soluklu ve inançlı ilişkisini korumasına şaşmamak gerekiyor.

Arif Suyabatmaz ile uzun bir döneme yayılan, farklı mekanlar ve farklı ortaklıklar / paylaşımlar üzerinden seyreden mimarlık kariyerinin hikayesini konuştuk; mimarlık mesleğinin dinamiklerini dilimiz değdiğince irdelemeye ve bu ofiste olan bitene dokunmaya çalıştık.

where can i get the abortion pill online what is in the abortion pill abortion pills


Suyabatmaz Mimarlık'ın İlginç ve "Karışık" Hikayesi
Arif Suyabatmaz İle Projeler ve Planlar Üzerine
Suyabatmaz Mimarlık'ın Genç Ortağı Hakan Demirel ile Bir Yuvarlak Masa Söyleşisi
Künye
Ofis Adı:
Suyabatmaz Mimarlık
Sahibi:
Arif Suyabatmaz, Leyla Tara Suyabatmaz, Hakan Demirel
Telefon:
(212) 265 07 01
Web:
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :