"Bloğum bir gece 20 bin tık aldı ve keşfedildim!"

07 Ekim 2011

Bloğunuzda bazı linkler vermişsiniz ama bir de sözlü olarak sorayım. Yurtdışında bu konuda üretim yapan ve özellikle dikkatinizi çeken tasarımcılar yakaladınız mı?

Evet, birkaç kişi var. Mesela Güney Afrika'da PET şişelerden ince şeritler bir cihaz geliştirmişler. İşsiz kadınlar, genç kızlar da bu şeritlerden sepetler örmüş, çantalar yapmış. Bizim hasırla, rafyayla yaptığımızı PET şeritler ile yapmışlar ve bütün dünyaya satıyorlar. Çok hoş bir proje, aynı zamanda gelir sağlıyor. Ben de burada böyle bir uygulamaya ön ayak olmayı istiyorum ama henüz buna vakit ayırıp, geliştiremedim. Bu bir kurs şeklinde kadınlarımıza öğretilebilir. Böylece daha sonra kendi başlarına bir şeyler üretip satabilirler. Ben çalışmalarımı, daha sanatsal bir boyutta, tek tek, çok özenerek yapıyorum ama böyle bir seri üretime de pekala dönüştürülebilir. Güney Afrika'daki öyle.

Beğendiğim sanatçılar arasında bir de şişelerden dev enstalasyonlar yapan bir tasarımcı var. O da deniz dibi canlısı formlu heykeller yapıyor ama bunları şişeleri birleştirerek ve boyayarak elde ediyor. Uluslararası bir tanınırlığa sahipsiniz. Yabancı dergilerde ve web sitelerinde isminize rastlıyoruz. Hatta Almanya'da bir sergi gerçekleştirmişsiniz.

Evet, bu ilişkiler hep internet üzerinden gelişti. Bloğumu açtıktan sonra çok amatör bir şekilde işlerimi bu kanaldan yayınlamaya başladım. Ve beni keşfettiler! Bir gece 20 bin tık aldım ve çok şaşırdım. Sonra müthiş bir ilgi oldu. "Size bloğumuzda yer vereceğiz, sergiye basacağız, fotoğraf yollayın" diye yüzlerce mail alıyordum. Birkaç ay, günde 1-2 saatimi isteyenlere fotoğraf yollayarak geçirdim. İşlerim burada o kadar talep görmedi ama yurtdışında gerçekten çok iyi gitti. İnternet üzerinden gelişen bütün o ilişkilerde "Bunları satabilir miyiz?" diye sordular.

Almanya'daki sergi de çok ilginç çünkü hala sergiyi düzenleyen kişiyle yüz yüze gelmedik. Başka ülkelerle de bu tür ilişkilerim oldu. Hala da devam ediyor.Burada beklediğiniz kadar ilgi gösterilmemesi çok garip. Son derece merkezi noktalarda da satılıyor halbuki…

Birkaç yerde satılıyor ama belli bir kesime ulaşıyor. Ela Cindoruk'ların butiğinde az sayıda ama elit müşteriye ulaşıyor. İstanbul Modern'de çok az çeşit var. Bir de İKSV'de satılıyor. Sanırım çok fazla yere ulaşmadı henüz.

Ankara'da durum nasıl?

Ankara'da öyle bir talep yok. Bazen atölyeme gelip almak isteyenler oluyor. Onun dışında Siyah-Beyaz Sanat Galerisi'nin mücevher bölümünde sergileniyor. O da yılda bir sergi yapan bir yer, çok faal değil.Gülnur Özdağlar ile "tertium non data" Üzerine...
Tasarımcı ve Markası Hakkında
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :